Budowa domu drewnianego – jak pozyskać dodatkowe środki na realizację projektu? W dzisiejszych czasach staramy się być jak najbardziej “eko”, kupujemy nie tylko zdrową i ekologiczną żywność, ale też stawiamy ekologiczne domy. Budowanie domów w technologii drewnianej cieszy się coraz większą popularnością. Cena wykonania takiego domu jest niezwykle atrakcyjna, dodatkowo osoby, które zdecydują się zrobić coś dla środowiska mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. Jakie warunki należy spełnić by móc skorzystać z dotacji? Czy budowa domu z drewna się opłaca? W jaki sposób dodatkowo obniżyć koszty budowy?
Ekologiczne domy z drewna
Domy drewniane całoroczne, czyli te będące zamiennikiem tradycyjnych domów murowanych określane są przez architektów i inwestorów mianem nowoczesnych i ekologicznych budowli. Pewnie teraz zastanawiasz się, co wpływa na takie a nie inne postrzeganie budownictwa drewnianego? Otóż w tym wypadku dużą rolę odgrywa materiał wykonania obiektu użytkowego, wykorzystując do tego celu naturalny surowiec jakim jest drewno przyczyniamy się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów
Brzmi niepozornie? Drewno jest surowcem odnawialnym, który w przeciwieństwie do materiałów mokrych takich jak cement czy stal nie wytwarza szkodliwych związków chemicznych, które negatywnie oddziaływałby na środowisko. Co więcej domy drewniane są też dużo tańsze w utrzymaniu, mieszkając w takim domu zużycie energii zmniejsza się a wraz z nim obniżają się koszty co miesięcznych rachunków za prąd. Ta cecha także sprzyja byciu “eko”, mniejsze zużycie energii jest jednym z najprostszych sposobów na zredukowanie skutków ocieplania się klimatu.
Pomoc od państwa – jak otrzymać dotację?
Budownictwo drewniane posiada jedną ważną cechę, a mianowicie dotyczy ona kosztów realizacji projektu. Cena budowy domu w technologii drewnianej jest zdecydowania niższa niż cena budowy domu murowanego. Jeżeli jednak okaże się, że budżet przeznaczony na prace budowlane jest niewysterczający to wówczas możemy zgłosić się po pomoc do urzędu https://domyhbe.pl/pl/producent-domow-drewnianch. Od ubiegłego roku osoby, które postanowią wybudować dom z drewna mogą złożyć wniosek o dodatkowe środki finansowe na realizację swoich planów.
Kilka lat temu państwo rozpoczęło pracę nad projektem sygnowanym hasłem “Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą”. Choć projekt jeszcze nie jest w pełni gotowy, to dotację na budowę domu energooszczędnego, mogą składać wszyscy, którzy w tym celu zaciągają kredyt hipoteczny lub gotówkowy w wyznaczonej placówce bankowej. Osoby zainteresowane mogą także udać się do Urzędu Miasta lub Gminy zlokalizowanego w miejscu zamieszkania w celu uzyskania dodatkowych informacji. Władze miast bardzo często wspierają swoich mieszkańców w działaniach proekologicznych.
O czym warto pamiętać? Środki finansowe z dotacji zawsze wypłacane są po zakończeniu budowy domu. Ważny jest także czas trwania prac budowlanych, który nie może przekroczyć odgórnie ustalonego terminu realizacji. Wówczas nawet jeden dzień opóźnienia przekreśla szanse na otrzymanie dofinansowania do budowy domu drewnianego.
Dom drewniany – czy warto?
Podjęcie decyzji o budowie własnego domu nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego też zanim udamy się do banku po to by złożyć wniosek o udzieleniu kredytu hipotecznego i dotację na budowę domu drewnianego powinniśmy dokładnie przemyśleć każdy aspekt naszych działań i możliwości.
Domy wykonane w technologii drewnianej o czym wspominaliśmy na samym wstępie są o wiele tańsze niż budynki murowane. Dotyczy to zarówno kosztów budowy jak i późniejszej eksploatacji. Oprócz tego ważną cechą budownictwa drewnianego, która jest jednocześnie jego zaletą jest krótki czas realizacji projektu.
Budowa klasycznego domu szkieletowego trwa zazwyczaj od trzech do pięciu miesięcy. Domy z bali powstają zazwyczaj w przeciągu sześciu miesięcy. Chcesz wiedzieć na czym polega różnica pomiędzy wspomnianymi technikami stawiania domów drewnianych? Domy szkieletowe jak sama nazwa wskazuje powstają w wyniku połączenia ze sobą elementów wytworzonych uprzednio na hali produkcyjnej. Potocznie określa się je mianem prefabrykatów. Budowa domów z bali jest zdecydowanie bardziej pracochłonna, bale mocowane są do siebie jedna po drugiej, tworząc spójną i solidną konstrukcję.
Czy ekologiczne domy są trwałe? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto rozważa budowę domu drewnianego. Jeżeli wszystkie prace budowlane zostaną wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół oraz dużą dokładnością dzięki czemu pozbawione one będą wad konstrukcyjnych to wówczas takie budowle wykazują się ogromną wytrzymałością. Oczywiście należy mieć na uwadze, że dom z drewna nie będzie aż tak bardzo uodporniony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak ten murowany, ale odpowiednio konserwowany i pielęgnowany z pewnością będzie służył swoim właścicielom przez bardzo długi okres czasu, sprzyjając tym samym środowisku naturalnemu https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-opolskie. Domy drewniane to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie czas, pieniądze oraz nowoczesny komfort i design.