Wszechstronne zastosowanie drewna konstrukcyjnego w budownictwie – drewno jest używane, jako materiał budowlany od tysięcy lat, ustępując jedynie kamieniom pod względem bogatej i legendarnej historii w świecie budownictwa. Chemiczne właściwości drewna są z natury złożone, ale mimo tego problemu ludzie z powodzeniem wykorzystali unikalne cechy drewna, aby stworzyć pozornie nieograniczony zestaw struktur i kształtów.
Ten niezwykle wszechstronny materiał jest powszechnie stosowany do budowy domów, obiektów sportowych i łodzi, ale jest również szeroko stosowany w przemyśle meblowym i wystroju wnętrz. Specjalnie przygotowane drewno konstrukcyjne świerkowe posiada wymagane certyfikaty, przed sprzedażą jest poddawane suszeniu, dzięki czemu osiąga wilgotność w granicach 15 procent. Jego obróbka polega na struganiu z każdej ze stron a długie elementy drewniane łączone są za pomocą specjalnych mikrowczepów.
Drewno konstrukcyjne posiada wiele zalet przemawiających za jego wykorzystaniem
Być może jedną z największych zalet stosowania drewna, jako materiału budowlanego jest to, że jest on zasobem naturalnym, co czyni go niedrogim i ekonomicznie dostępnym. Jest wyjątkowo trwałe w stosunku do swojej wagi i zapewnia dobrą izolację przed zimnem. Drewno jest dobrze obrabiane i może być przetwarzane na wszelkiego rodzaju kształty i rozmiary, aby pasowały do prawie każdego projektu.
Drewno konstrukcyjne jest doskonałym przykładem produktu biodegradowalnego, ma najniższy ślad węglowy spośród wszystkich porównywalnych materiałów budowlanych. Ponadto drewno nie wymaga użycia wysokoenergetycznych paliw kopalnych, w przeciwieństwie do innych konwencjonalnych materiałów budowlanych, takich jak cegła, stal lub plastik.
Konstrukcje drewniane zazwyczaj charakteryzują się kombinacją różnych elementów, które razem zapewniają najwyższą możliwą nośność, izolację termiczną, akustyczną i ochronę przed przed wilgocią, ognioodporność i długą żywotność. Zwiększenie udziału drewna konstrukcyjnego w budownictwie może pomóc ograniczyć zużycie innych materiałów budowlanych, takich jak beton, stal i cegła. Te materiały budowlane nie pochodzą z surowców odnawialnych, wymagają dużej ilości energii do produkcji i pociągają za sobą wyższe emisje dwutlenku węgla.
Polecamy także:
Jakie są drzewa pod względem pozyskiwania drewna konstrukcyjnego?
Poziome cięcie drzewa składa się z pierścieni. Są to pierścienie roczne, określają wiek drzewa. Drewno nadaje się do wielu celów inżynieryjnych i jest szeroko stosowane w budownictwie. Drzewa egzogeniczne dzielą się na drzewa iglaste i liściaste.
- Drewno iglaste, zwane także wiecznie zielonym, jest źródłem drewna iglastego. Drewno tych drzew jest lekkie, o niskiej gęstości. Przykłady drzew iglastych: sosna, jodła, świerk, cedr itp.
- Drewno liściaste – dostawca litego drewna. Ten rodzaj drzewa ma z reguły duże liście, spadające jesienią i rosnące wiosną. Drewno drzew liściastych ma ciemny kolor, przykłady: klon, mahoń, dąb, teak, orzech itp.
Zastosowanie drewna konstrukcyjnego
Pomimo niskiej gęstości drewno ma wysoką wytrzymałość. Dzięki temu można go stosować do budowy konstrukcji nośnych, takich jak domy jednorodzinne, kompleksy sportowe, mosty i hale.
Następujące parametry fizykochemiczne drewna są unikalne:
- Niska przewodność cieplna i dźwiękowa
- Zdolność tłumienia drgań
- Łatwa obróbka i kształtowanie.
Produkcja, transport i montaż drewnianych elementów budowlanych wymagają minimalnego zużycia energii, a zatem minimalnych kosztów materiałowych. Drewniane budynki są bardzo łatwe do przekształcenia. Można je zmieniać, przebudowywać, zamontować lub zdemontować na poszczególne części. Montaż konstrukcji drewnianych jest bardzo szybki. A koszt stworzenia fundamentu dla drewnianego budynku jest minimalny. Drewno konstrukcyjne użyte do budowy domu, tworzy w nim specjalny mikroklimat, który przyczynia się do poprawy zdrowia ludzi. Absorbuje szkodliwe substancje, reguluje poziom wilgotności. Drewno, jako materiał wykonany przez samą naturę minimalizuje negatywne skutki stresu i poprawia samopoczucie mieszkańców w budynku. A w dużych budynkach zapewnia komfort, unikając wrażenia zimna.
Dziwne, ale drzewo jest bardzo odporne na ogień. Poprzez liczne eksperymenty udowodniono, że ogromne drewniane części zaczynają płonąć dopiero w temperaturze 300 stopni C, a następnie po 80 minutach. Wynika to z tworzenia się warstw ochronnych (węgiel i piroliza) na powierzchni drewna. W przeciwieństwie do drewna, metali konstrukcje żelbetowe w takich warunkach bardzo szybko ulegają zniszczeniu z powodu termicznego odkształcenia metalu.
Biorąc pod uwagę wszystkie te pozytywne cechy, zastosowanie drewna w budownictwie jest bardzo szerokie. Wykonane są z niego całe konstrukcje (domy z bali i szkieletowe, altany, zadaszenia) oraz poszczególne elementy (podłogi, ściany, sufity, schody, krokwie). Można użyć drewna konstrukcyjnego, jako materiału przy konstrukcjach dachowych i stropowych. Jest wykorzystywane na stropy, dachy, więźby dachowe a także konstrukcje ścian. Ale przed zastosowaniem go w budownictwie należy wziąć pod uwagę rodzaj drewna i jego właściwości.