Zdrowie

Jak sprawić, aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki?

Jak sprawić, aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki?

Jak sprawić, aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki? Rehabilitacja to pojęcie, które można rozumieć bardzo szeroko. Większości z nas rehabilitacja kojarzy się jednak z rehabilitacją medyczną i to właśnie o niej będzie ten artykuł. Uogólniając, pod pojęciem rehabilitacji należy rozumieć usprawnianie osób niepełnosprawnych. Mowa tu nie tylko o ciele człowieka, ale również o jego psychice. Jeżeli zależy nam na tym, aby proces rehabilitacyjny przebiegał właściwie, musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. 

Kto potrzebuje rehabilitacji?

Jak już zostało wspomniane na wstępie, rehabilitacja ma na celu usprawnianie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Rehabilitacji medycznej potrzebować będą przede wszystkim osoby borykające się z rozmaitymi stanami chorobowymi http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/suche-iglowanie/. Najczęściej mowa tu o chorobach przewlekłych. Przykładem schorzenia, które wymaga długiej i systematycznej rehabilitacji jest chociażby dziecięce porażenie mózgowe. Rehabilitacji będą potrzebowały również osoby po urazach czy wypadkach. Wreszcie, tego rodzaju pomoc z całą pewnością przyda się większości osób, które przeżyły udar. Z całą pewnością rehabilitacji medycznej będą potrzebowały także osoby, które borykają się z wadami postawy oraz skrzywieniami kręgosłupa. Tak naprawdę rehabilitacji potrzebować więc będzie bardzo szeroka grupa osób w różnym wieku i z rozmaitymi schorzeniami. W niektórych przypadkach rehabilitacja powinna mieć naprawdę dużą intensywność. W innych, wystarczy bardzo niewielka pomoc ze strony rehabilitanta, aby pacjent dobrze funkcjonował. Trzeba zaznaczyć również to, że niektóre osoby mogą wymagać rehabilitacji przez całe życie. Innym wystarczy zaś tymczasowa rehabilitacja. 

Na czym polega rehabilitacja?

Większości osób, rehabilitacja kojarzy się z wykonywaniem różnego rodzaju ćwiczeń pod czujnym okiem rehabilitanta. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, ale tak naprawdę rehabilitacja to znacznie więcej. Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnieje kilka różnych rodzajów rehabilitacji. Należy wyróżnić rehabilitację neurologiczną, która jest kierowana przede wszystkim do osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami neurologicznymi. W grupie osób, które będą potrzebowały tego rodzaju rehabilitacji na uwagę zasługują pacjenci po udarach czy operacjach mózgu. Pomocy tego rodzaju będą wymagały także osoby po urazach głowy. Taka rehabilitacja trwa zazwyczaj około sześciu tygodni, a jej efekty zależą w dużej mierze od stanu wyjściowego pacjenta.

Czasami możliwe będzie odzyskanie pełnej sprawności, ale w niektórych przypadkach sprawność zostanie odzyskana jedynie częściowo. Dzięki rehabilitacji neurologicznej z całą pewnością można jednak poprawić komfort życia pacjenta. Kolejny rodzaj rehabilitacji to ta kardiologiczna. Trwa one około miesiąca i potrzebować jej będą przede wszystkim osoby, które przebyły zawał serca. Wreszcie, wspomnieć należy o rehabilitacji pulmonologicznej. Potrzebować jej będą osoby, które przebyły różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Jak sprawić, aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki?
Jak sprawić, aby rehabilitacja przynosiła pożądane skutki?

Co do zasady taka rehabilitacja trwa minimum trzy tygodnie. Wyróżnić można także rehabilitację specjalistyczną. Tego rodzaju pomocy będą potrzebowały osoby niewidome, głuchonieme, a także wszyscy ci, którzy mają problemy z mówieniem. Wspomnieć należy również o rehabilitacji psychiatrycznej. Tego rodzaju pomoc jest kierowana przede wszystkim do osób borykających się z szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi. Choroby psychiczne, takie jak na przykład schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa mogą w znacznym stopniu ograniczać samodzielność człowieka. Celem rehabilitacji psychiatrycznej jest edukowanie pacjentów oraz ich bliskich. Większa wiedza o chorobie oznacza bowiem znacznie większą kontrolę nad schorzeniem. Gdy leczenie farmakologiczne zacznie działać, należy pomóc pacjentowi zaakceptować chorobę oraz radzić sobie z nią na co dzień. Warto zaznaczyć, że rehabilitacja może odbywać się zarówno na oddziale szpitalnym jak i w warunkach ambulatoryjnych. 

Jak sprawić, aby rehabilitacja pomogła?

centrum rehabilitacyjne
centrum rehabilitacyjne

To czy rehabilitacja nam pomoże zależy od wielu różnego rodzaju czynników. Niestety, nie każde schorzenie daje nam tyle samo szans na powodzenie terapii. Z całą jednak pewnością rehabilitacja jest niezbędna przy wielu chorobach. Nawet jeżeli nie zlikwiduje ona w całości naszego problemu, może nam pomóc w jego ograniczaniu. Dzięki rehabilitacji osoba chora może więc cieszyć się zdecydowanie bardziej komfortowym życiem. Aby zwiększyć szanse na powodzenie procesu rehabilitacyjnego, koniecznie należałoby mieć odpowiednie podejście. Przede wszystkim warto byłoby wyposażyć się w cierpliwość. W wielu przypadkach rehabilitacja bywa bowiem żmudna i długa http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/lampa-sollux/. Nie od razu przyniesie ona również satysfakcjonujące nas rezultaty. Ważne jest to, aby doceniać nawet najmniejsze rezultaty. Doskonałym pomysłem będzie notowanie postępów oraz precyzowanie celów. Warto również zadbać o dobrego rehabilitanta. Jeżeli samodzielnie go wybieramy, poczytajmy opinie o różnych specjalistach. Im większa ilość pozytywnych opinii, tym większe rzecz jasna szanse na powodzenie terapii. 

Similar Posts