Co to jest czytnik RFID? Automatyzacja jest aktywnie i mocno wpisana w życie przedsiębiorców. Urządzenie z modułem transmisji radiowej to niezawodne i efektywne narzędzie, które pozwala usprawnić Twoją pracę. Jej zastosowanie uznawane jest za jedną z najpewniejszych metod identyfikacji obiektów, nie tylko w obrocie. Zakres zastosowań technologii RFID jest zdumiewający. Z równą skutecznością można go wdrożyć w obszarach produkcyjnych, handlowych, centrach logistycznych, rolniczych czy medycznych.
Urządzenie umożliwiające korzystanie z tagów RFID – Radio Frequency Identification
Co to jest czytnik RFID? Jest to technologia komunikacji bezkontaktowej oparta na promieniowaniu elektromagnetycznym o częstotliwości radiowej. RFID służy do automatycznej identyfikacji i monitorowania obiektów. Technologia obsługuje stacjonarne i sieciowe czytniki RFID. Po co to jest? Jest to skaner wykorzystujący technologię identyfikacji radiowej do identyfikowania, zapisywania, odczytywania lub wysyłania informacji zapisanych na chipie do dedykowanego oprogramowania. Sieciowe czytniki RFID są zazwyczaj podłączane poprzez interfejs sieciowy i mogą być wyposażone w dodatkową antenę do odczytu tagów. Głównym obszarem zastosowania tych czytników jest grupowe czytanie tagów. Mogą być stosowane w magazynach, sklepach i innych obiektach służących inwentaryzacji i mobilnej księgowości, obiektach księgowych z tagami RFID.
Ze względu na zasięg odczytu RFID można podzielić na następujące systemy:
- Identyfikacja zbliżeniowa (odczyty z odległości do 20 cm)
- Identyfikacja średniego zasięgu (20 cm do 5 m)
- Identyfikacja dalekiego zasięgu (od 5 m do 300 m).
Jakie zasady fizyczne wykorzystuje RFID? Popularny typ komunikacji między tagiem a czytnikiem sygnału opiera się na fizycznej zasadzie zwanej modulacją odbicia wstecznego. Podczas sesji komunikacji RFID czytnik wysyła sygnał (pewną energię) do znacznika, a znacznik odpowiada, odbijając część energii z powrotem do czytnika.
Jak działa skaner RFID?
Tutaj ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na techniczne środki zapewnienia automatyzacji, ale także na systemy, na których opiera się ich praca. Czytnik RFID to urządzenie skanujące, które może odczytywać, zapisywać i przesyłać dane przechowywane w chipie za pomocą identyfikacji radiowej. Jego praca opiera się na identyfikacji radiowej – tej samej technologii, która odbiera i przesyła informacje o identyfikacji obiektów poprzez przechwytywanie sygnałów radiowych.
Co to jest system dostępu do skanera RFID?
Główną cechą tej technologii jest to, że istnieje połączenie między urządzeniem odpowiedzialnym za skanowanie a wbudowanym znacznikiem z chipem, przez który przesyłane są informacje. W związku z tym środki techniczne klasyfikuje się zgodnie z ich wewnętrznymi cechami. Najczęściej spotykany jest podział ze względu na zakres i charakter użyty w pracy. Pierwszy jest według zasięgu.
Jeśli chodzi o drugi typ, rozróżnia się odpowiednio aktywne i pasywne systemy RFID. Te pierwsze mają własne zasilanie, co oznacza, że mogą pracować samodzielnie przez długi czas. Te ostatnie nie mają osobnej baterii iw zasadzie są raczej słabe, przez co ich działanie jest ograniczone. Zakres technologii jest praktycznie nieograniczony. Detaliści i firmy logistyczne używają ich do śledzenia przesyłek. W branży transportowej elektroniczne przepustki czy kontrolery płatnych parkingów mogą być wyposażone w tagi. W hodowli zwierząt chipy są wszczepiane pod skórę zwierząt, a nawet psy są wszczepiane tą techniką. W ostatnim czasie szczególne zainteresowanie wzbudził system bankowy.
Klasyfikacja mobilna
Na tej podstawie wszystkie czytniki RFID można podzielić na mobilne i stacjonarne. Ten pierwszy działa w oparciu o tablet wbudowany w moduł skanujący. To on odbiera, odczytuje i przesyła zapisane informacje za pomocą technologii bezprzewodowej. Są często stosowane w przemyśle i logistyce, ponieważ mogą obsługiwać złożone oprogramowanie i duże ilości towarów. Czasami zamiast tabletu używany jest smartfon. Te ostatnie znane są z najlepszych osiągów, gdyż idealnie sprawdzają się na najdłuższych dystansach. Wyposażony w wydajny procesor i wiele portów antenowych. Przełączanie między nimi odbywa się z dużą prędkością w trybie automatycznym.
Zależy od typu pamięci czytnika RFID. Ilość przechowywanych informacji może wahać się od 1 bitu do setek kB. Ale nie popełnij błędu, myśląc, że im wyższy wskaźnik, tym lepsze będzie działanie urządzenia. W niektórych przypadkach w ogóle nie ma potrzeby przetwarzania dużej ilości informacji. Stałe urządzenia RFID dobrze sprawdzają się w obecności szumów i zakłóceń pochodzących od wykorzystywanych częstotliwości radiowych, dlatego najczęściej instaluje się je w bardzo dużych i skomplikowanych pomieszczeniach. Zapewniają również prawidłowe działanie systemu antykradzieżowego. Wyglądają jak bramy centrów handlowych, magazynów i fabryk. Mogą nie tylko odczytać informacje, ale także określić obszar kanału w określonej odległości od informacji.