Technologie Wnętrze

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Zwykle sprzęt AGD wystarczy podłączyć do gniazdka i wszystko już działa. Ale klimatyzacja to inna sprawa. Jedynie klimatyzatory okienne są stosunkowo łatwe w montażu, a wszystkie pozostałe wymagają działania specjalistów. Zdarzają się przypadki, kiedy nawet najdroższe i wysokiej jakości urządzenia niewłaściwie zamontowane, zepsuły się w bardzo krótkim czasie. Ta sama sytuacja dotyczy montażu systemów VRF oraz VRV.

Znaczenie profesjonalnego montażu klimatyzacji

Podczas montażu klimatyzacji pierwszą rzeczą do oceny jest wielkość sprzętu. Obejmuje to również ilość komunikacji między jednostkami. Kompleksowej ocenie poddawana jest także wytrzymałość podpory, zwłaszcza w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, takich jak dach czy ściana zewnętrzna budynku. Może wystąpić problem z wibracjami, co również biorą pod uwagę specjaliści, umieszczając mocne klimatyzatory na instalacjach antywibracyjnych.  

Instalowanie rur freonowych to również trudne zadanie. Specjaliści starają się maksymalnie skrócić długość rur. Następnie rurociąg jest opróżniany tzn. wypompowywane jest z niego powietrze. Klimatyzatory różnych firm mają podobny wygląd, ale każdy producent ma swoje własne funkcje instalacyjne, a wiedza na ich temat wiąże się z doświadczeniem. Specjaliści od montowania systemu klimatyzacji biorą to pod uwagę. Nie próbuj samodzielnie instalować klimatyzatorów!

Wybór klimatyzacji pod okiem profesjonalisty

Klimatyzacja
Klimatyzacja

Zakup urządzenia do klimatyzacji to proces składający się z kilku ważnych etapów: doboru, zakupu oraz montażu. Wyboru odpowiedniego klimatyzatora najlepiej dokonać przy zaangażowaniu specjalisty z firmy, która nie tylko sprzedaje te urządzenia, ale także montuje i konserwuje. Wstępne oszacowanie, który model jest odpowiedni dla konkretnego pomieszczenia, można dokonać samodzielnie, na podstawie dostępnych danych dotyczących kosztu danego sprzętu, jego wydajności i funkcjonalności.

Należy jednak pamiętać, że taka analiza może być jedynie wstępna, ponieważ ostatecznego werdyktu o wykonalności montażu klimatyzatorów powinien dokonać specjalista technologii klimatycznej. W przeciwnym wypadku zakupiony sprzęt może nie spełnić oczekiwań. Specjalista uwzględni życzenia i wskaże najbardziej wydajne rozwiązanie. Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych jest jednym z najważniejszych elementów procesu wyposażenia budynku. A także gwarancją wyniku. Profesjonaliści zajmują się wykonaniem dokładnych obliczeń, doborem sprzętu i przygotowaniem rysunków roboczych z uwzględnieniem życzeń klienta.

Projektowanie i montaż klimatyzacji

Aby prawidłowo dobrać i zamontować system klimatyzacji, wymagane jest doświadczenie zawodowe, specjalne narzędzia, wykwalifikowani specjaliści i przestrzeganie instrukcji. Ważne jest uwzględnienie specyfiki każdego pomieszczenia, dlatego konieczne są obliczenia cieplno-powietrzne oraz sporządzenie projektu technicznego, zgodnie z którym wykonywany jest projekt instalacji wentylacji i klimatyzacji. Dopiero po ekspertyzie lokalu można wybrać takie lub inne rozwiązanie, aby następnie przystąpić do jego wdrożenia.

Systemy klimatyzacyjne to podstawowy element kompleksu wyposażenia do stworzenia komfortowych warunków w budynku lub pomieszczeniu. Właściwie zaprojektowany i dobrze zamontowany system klimatyzacji zapewni utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności względnej, czystości i prędkości przepływu powietrza, a co najważniejsze doskonałe samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób.

Serwis klimatyzacji split

Klimatyzatory nie tylko chłodzą lub ogrzewają powietrze, ale także przepuszczając je przez swój system, osuszają i oczyszczają z kurzu. Gromadzi się on na różnych częściach urządzenia i zakłóca cyrkulację powietrza, powodując jego uszkodzenie. W celu zapewnienia nieprzerwanej pracy systemu klimatyzacji przez wiele lat należy okresowo przeprowadzać prace serwisowe: czyszczenie parownika oraz pozostałych elementów: filtr powietrza jednostki wewnętrznej, system odwodnienia, skraplacz, obudowy.

Czyszczenie klimatyzatora muszą wykonywać specjaliści przy użyciu specjalnego sprzętu. Procedurę tę należy przeprowadzić, gdy systemy klimatyzacji ulegną zanieczyszczeniu, w zależności od zapylenia pomieszczeń, w których działają. Systemy split zawierają nowoczesne osiągnięcia techniczne.

Serwis klimatyzacji split obejmuje:

  • Oględziny zewnętrzne pod kątem uszkodzeń mechanicznych i elektrycznych.
  • Sprawdzenie nawiewu i wywiewu.
  • Sprawdzenie ciśnienia na wlocie i wylocie sprężarki.
  • Tankowanie czynnika chłodniczego.
  • Sprawdzenie styków zasilania.  

Czyszczenie:

  • Filtr powietrza jednostki wewnętrznej.
  • Skraplacz.
  • Parownik.
  • System odwadniający.
  • Blok zewnętrzny i wewnętrzny.

Tankowanie klimatyzacji jest elementem obsługi serwisowej, która wykonywana jest po naprawie układu klimatyzacji, likwidacji wycieków freonu, a także długofalowej eksploatacji urządzenia. O konieczności tankowania można łatwo się dowiedzieć, obserwując pogorszenie pracy klimatyzatora: gorzej chłodzi pomieszczenie, a na przyłączach montażowych zaczyna tworzyć się szron i lód. W takim przypadku konieczne jest wyłączenie klimatyzacji i wezwanie specjalistów, który za pomocą sprzętu zdiagnozują i ustalą, gdzie są wycieki i czy należy uzupełnić freon w urządzeniu, czy też problem tkwi w innych usterkach. Serwisowanie systemu klimatyzacji jest konieczne dla uniknięcia awarii urządzenia z wyprzedzeniem. Są to kompleksowe prace profilaktyczne wykonywane cyklicznie. Serwis klimatyzatorów zalecany jest dwa razy w roku.

Similar Posts