Nie brakuje osób, które chcą niedługo zacząć organizować imprezy. Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Musisz zatem wpisać w czasie rejestracji odpowiedni kod PKD. Jak uzyskać pomoc na tej płaszczyźnie? Co wpisać, by było dobrze?
Dlaczego wpisanie odpowiedniego kodu jest tak istotne?
Sporo osób zastanawia się właśnie nad tym zagadnieniem. Czy za wpisanie błędnego kodu grożą jakieś problemy? Co ciekawe, wszystko zależy tak naprawdę zasadniczo od konkretnego urzędu. Czasami może nam się upiec. Mimo wszystko doradzamy jednak, by prędzej czy później (jeśli na samym początku były jakieś błędy na tej płaszczyźnie) wybrać odpowiednie rozwiązania. Jeśli bowiem trafisz na nie do końca przyjaznego urzędnika, to możesz mieć problemy. Chyba wszyscy wiemy, że te sprawy zazwyczaj nie kończą się dobrze dla Podatnika… Nie ma zatem sensu niepotrzebnie ryzykować. Zawsze warto mieć bowiem porządek w papierach. Wtedy ewentualna kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości. Dzięki temu zaoszczędzisz w przyszłości sporo czasu. Na przykład nie będziesz musiał specjalnie jeździć do urzędu, by wyjaśniać konkretne sytuacje. A takie właśnie wizyty nie tylko są zazwyczaj czasochłonne, ale także kosztują wszystkich sporo stresu i dodatkowo nerwów. Co jeszcze powoduje, że warto wpisać od razu odpowiedni kod w formularzu? Liczy się między innymi to, by móc bez żadnego problemu startować potem w rozmaitych przetargach, starać się o dofinansowania itp. Do tego bez wątpienia również jest potrzebny porządek w papierach. Wystarczą błahe błędy, by nasza oferta w ogóle nie została rozpatrzona. A jeśli osoba oceniająca wnioski zauważy, że kod PKD nie jest wpisany odpowiednio, to raczej nie ma możliwości, by przymknęła w tym właśnie momencie oko na nasze pomyłki… Dlatego właśnie tej sprawy na pewno nie powinno się bagatelizować.
Polecamy także:
- kawalerski w Krakowie https://axenation.com/pl/lokalizacje/
- eventy firmowe Warszawa https://axenation.com/pl/zasady/
- imprezy firmowe Kraków https://axenation.com/pl/kontakt/
Gdzie uzyskać pomoc dotyczącą odpowiedniego kodu PKD?
Sporo osób (szczególnie są to początkujący) nie wie, jaki kod PKD będzie odpowiedni. A wiesz już, że lepiej już na samym początku wszystko dokładnie powpisywać, by potem nie występowały problemy z ewentualnymi kontrolami itp. Okazuje się, że warto skorzystać między innymi z bardzo pomocnej wyszukiwarki. Czym cechuje się to narzędzie? Jest naprawdę bardzo fachowo skonstruowane. Zasoby są bogate, dlatego szybko można zdobyć interesujące nam właśnie w tym momencie informacje. Wystarczy tylko wpisać, co konkretnie nas interesuje, by dowiedzieć się, jaki kod PKD będzie optymalny przy konkretnej działalności gospodarczej. Zawsze można też poprosić o pomoc w konkretnym urzędzie. Tak, by mieć pewność, że potem nikt nie przyczepi się do naszego wyboru na tym froncie. Niektórzy wysyłają zaś wnioski do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. Szczególnie wtedy, gdy ich przypadki są dość mocno skomplikowane.
Co trzeba zawrzeć we wniosku o nadanie kodu PKD? Istotne jest to, by pieczołowicie opisać firmę i to, co chcemy dokładnie robić. To bardzo ułatwi pracę osobom rozpatrującym nasze pismo. Nie zapomnij o podpisie (pamiętaj, że tylko osoby uprawnione z danej firmy mogą zaś wysyłać wnioski tego typu).
Jakie kody będą optymalne w przypadku organizowania imprez?
Od czego zależy właściwy kod? Między innymi od rodzaju organizowanej imprezy. Masz zamiar założyć klub sportowy albo obiekt? Chcesz organizować między innymi imprezy sportowe? Nie tylko dla zawodowców, ale także tak samo dla amatorów? W takiej właśnie sytuacji trzeba wpisać w odpowiedniej rubryce kod 93.11.Z. A pamiętaj, że wykonanie tej czynności czeka Cię już w czasie zakładania firmy. Chodzi nam w tym momencie o wypełnianie formularza CEIDG-1. Co jeszcze tutaj istotne? Jeśli działasz w imieniu na przykład obiektu sportowego, to kod 93.11.Z będzie odpowiedni, jeśli organizowane przez Ciebie imprezy sportowe będą odbywały się na Twoich terenach. Mogą to być zaś obiekty zamknięte albo otwarte.
A może chcesz organizować imprezy bardziej rekreacyjne? Myślisz o tym, by otworzyć pokoje zagadek? W okresie jesiennym i zimowym bardzo dużo osób decyduje się na organizowanie imprez w środku. Masz takie plany? W takiej sytuacji kod PKD 93.29.A będzie odpowiedni. Warto jednak od razu zaznaczyć, co jeszcze (poza pokojami zagadek) on obejmuje. Należy zwrócić uwagę między innymi na czynnik, że ta kategoria odnosi się do organizowania rozmaitych atrakcji rozrywkowych oraz rekreacyjnych. Chodzi zaś między innymi o pokazy, gry, wystawy tematyczne różnych twórców itp. A może chcesz zorganizować miejsce do tańczenia? Na przykład dla seniorów z okazji Dnia Dziadka lub Dnia Babci? W takiej sytuacji ten kod również będzie odpowiedni. Bardzo ważne jest to, że jego rodzaj zależy nie tylko od rodzaju organizowanej imprezy. Dla utrudnienia (bo ciężko to inaczej ocenić) kody różnią się również w zależności od tego, czy impreza jest w środku, czy na zewnątrz. Jeśli zamierzasz organizować imprezy na zewnątrz, to wtedy trzeba wpisać zaś 93.29.B. Jest to zatem ogólnie sprawa dość skomplikowana. Warto jednak zadbać, by wszystko było wpisane prawidłowo.