Hobby

Jak wybrać odpowiednią deskę do wakesurfingu?

Wakesurfing to sport, po który w Polsce sięga się wyłącznie latem, co jest dość zrozumiałe, bo ściśle związany jest on z wodą i dobrymi warunkami atmosferycznymi. Jest to też dyscyplina wymagająca fizycznie, ale i technicznie, a przy okazji dająca mnóstwo frajdy https://nafali24.pl/zwroty-i-reklamacje. Na czym dokładnie polega ten sport i jak ważna jest w nim odpowiednia deska do wakesufingu? Jak ją wybrać, aby być z niej zadowolonym? Zapraszamy do naszego kompleksowego poradnika.

Czym jest wakesurfing?

Wakesurfing to sport wodny, w którym osoba uprawiająca go jedzie na desce do wakesurfingu za motorówką, podążając za jej śladem torowym (tak zwanym kilwaterem). W pierwszej fazie wakesurfer zazwyczaj trzyma się liny przymocowanej do łodzi motorowej, by po uzyskaniu odpowiedniej szybkości puścić się jej i płynąć na fali tworzonej przez tę właśnie łódź. Uprawianie tego sportu wymaga posiadania odpowiednio do niego przystosowanej deski do wakesurfingu – jak dobrać ją pod siebie i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? To wyjaśnimy w kolejnej części tego poradnika.

Z uwagi na specyfikę tego sportu, jest on bardzo często porównywany z kitesurfingiem. Rzeczywiście, między dwiema tymi dyscyplinami istnieje sporo podobieństw – tak dużo jednak, jak i różnic. Tę podstawową stanowi forma wprawiania się w ruch – podczas gdy w wakesurfingu jest za niego odpowiedzialna motorówka, kitesurfing (jak sama jego nazwa sugeruje) zakłada wykorzystanie latawca. Deskę z kolei może zastąpić hydroskrzydło (choć zazwyczaj się tak nie dzieje).

Wybór deski do wakesurfingu – na co zwracać przy nim uwagę?

Zakup swojej własnej, dopasowanej do naszych indywidualnych wymagań i oczekiwań deski do wakesurfingu jest w stanie przyczynić się do ogromnego wzrostu komfortu płynącego z jego uprawiania. Jak zresztą mówią eksperci w tym temacie, wybór właściwego sprzętu potrafi znacznie podnieść nasze umiejętności, czyniąc nas lepszymi w tym, co robimy. Jak jednak, spośród tak dużego wyboru różnych rozmiarów i kształtów, wybrać taką deskę, która spełni nasze oczekiwania?

Zwróćmy uwagę na nasz poziom umiejętności

Ogólnie rzecz biorąc deski do wakesurfingu są podzielone na trzy podstawowe poziomy umiejętności, których wymagają od użytkownika: początkujące, średnio-zaawansowane oraz zaawansowane. Każda z tych kategorii definiuje po części każdy kolejny aspekt deski. Nie musimy od razu inwestować w deskę na poziomie turniejowym – poskutkuje to większym wydatkiem, bez ogromnego wpływu na komfort użytkowania. Deski dla początkujących wybaczają więcej błędów i są mniej agresywne. Im dalej w las, tym większa swoboda, ale i agresywność i wymóg co do naszych umiejętności.

Dopasujemy rozmiar

Rozmiar musi być dopasowany do naszego wzrostu i wagi. Zbyt mała deska po prostu utonie pod nami i sprawi, że szybko trafimy do wody. Mniejsza niż nasze zapotrzebowanie deska zmniejszy naszą kontrolę nad nią – zbyt duża z kolei sprawi, że będzie ciężko obracać nią “na fali”. Większość producentów daje dostęp do wygodnych tabel, które sugerują rozmiar odpowiedni dla konkretnych gabarytów człowieka.

Spójrzmy na solidność wykonania

Zdecydowana większość desek do wakesurfingu powstaje na bazie włókna szklanego otulającego piankowy lub drewniany rdzeń. Deski z pianki są tańsze i bardziej wytrzymałe, natomiast te wykonane z drewna – lepsze w kontrolowaniu. Choć te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne, drewniane mają swoje ogromne zalety, widoczne zwłaszcza przy przebywaniu na fali.

Określmy styl naszej jazdy

Styl jazdy ma ogromny wpływ na kształt deski. Jeżeli na przykład zawsze wysuwamy tę samą stopę naprzód, prawdopodobnie bardziej skorzystamy z deski singletip, która jest kwadratowa z tyłu, a węższa z przodu. Jeżeli z kolei jesteśmy też snowboardzistami lub skate’ami, skorzystamy bardziej na desce twin-tip, zaokrąglonej na obu jej końcach.

Sprawdźmy, zanim dokonamy zakupu

Zanim w ogóle podejdziemy do zakupu swojej własnej deski, najlepiej byłoby, gdybyśmy sprawdzili jak najbardziej zróżnicowane ich rodzaje w akcji. Warto w tym celu odwiedzić wypożyczalnię z jak największym asortymentem i po prostu poprosić o tego typu testy. Są one najbardziej wymiernym sposobem na to, aby dowiedzieć się więcej na temat własnych preferencji i upodobań. Deski nie należą do najtańszych, dlatego też do zakupu tej własnej powinniśmy podejść dopiero po nabraniu pewności co do tego, jaką tak właściwie chcemy.

Dobierzmy finy

Finy to element deski, który pozwala nam kontrolować deskę i zmuszać ją do płynięcia w kierunku, w którym planujemy płynąć, bez niekontrolowanego kręcenia się po wodzie. Są różne rodzaje finów – głębokie, płytkie, grube i cienkie. Początkującym poleca się te głębsze, podczas gdy zaawansowanym – płytsze.

Podsumowanie

Deska do wakesurfingu stanowi podstawowy element wyposażenia każdej osoby, która chce uprawiać ten sport i choć można ją wypożyczyć, nic nie zastąpi takiej dostosowanej do naszych potrzeb, gustów, oczekiwań, ale i stylu naszej jazdy, wagi naszego ciała i wielu parametrów bardzo dla nas indywidualnych. Zastanówmy się więc nad jej zakupem – szczególnie wtedy, gdy sport ten uprawiany regularnie i lubimy to robić.

Similar Posts