Usługi Zdrowie

Jak często należy przeprowadzać ozonowanie?

Jak często należy przeprowadzać ozonowanie?

Trwająca pandemia koronawirusa powoduje, że coraz więcej osób zaczyna interesować się ozonowaniem, czyli sposobem dezynfekcji i oczyszczania. Czy jest to skuteczna metoda? Jak często należy przeprowadzać ozonowanie? O wszystkich tych kwestiach opowiemy Państwu w niniejszym artykule. 

 

Ozonowanie – na czym to polega? 

Ozonowanie to określenie dla jednej z popularnych metod realizowania dezynfekcji. Do ozonowania nie jest konieczne używanie środków o charakterze bakteriobójczym. Zamiast nich, stosuje się zgodnie z nazwą ozon. Czym jest ozon? Jest to niezwykle silny, utleniający gaz. Obecnie trwa pandemia koronawirusa, dlatego liczba zastosować ozonowania jest naprawdę spora. Przede wszystkim ozonowanie wykorzystuje się w celu odkażenia mieszkań po kwarantannie. Dzięki ozonowaniu z pomieszczeń można zlikwidować wszystkie grzyby, pleśnie oraz inne mikroorganizmy. Ozonowanie wykorzystuje się także do prowadzenia dezynfekcji samochodów, np. w celu odgrzybienia w nich klimatyzacji. 

Ozon charakteryzuje się tym, że posiada bardzo gwałtowne utlenianie. Gdy spotyka się on z rozmaitymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, wchodzi z nimi w reakcje chemiczne. Spowoduje to ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w cząsteczce ozonu powoduje, że jest on mocno aktywny chemicznie. Łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, typu bakterie, pleśń lub wirusy czy zapachy. Za sprawą ozonu stają się one mniej złożone, a ich cząsteczki stają się mniej szkodliwe. Ozon, który pozostaje, samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu. Powoduje to, że jest on mocno przyjazny środowisku. Warto wiedzieć, że czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń z wykorzystaniem ozonu charakteryzuje znacznie większa efektywność niż w przypadku wykorzystywania środków chemicznych. 

 

Ozonowanie jak często? 

Jak często należy przeprowadzać ozonowanie? Częstotliwość realizowania ozonowania zależeć powinna przede wszystkim od tego, z jakim problemem się zmagamy. Na przykład, alergicy powinni decydować się na ozonowanie minimum dwa razy w roku. Z kolei, gdy problemem był po prostu przykry zapach, wówczas można poprzestać na jednorazowym zabiegu ozonowania. Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji.

 

Jak to możliwe, że gaz ma właściwości dezynfekujące? 

Ozon w postaci gazowej ma możliwość docierania do wszystkich, nawet tych najbardziej niedostępnych miejsc. Ogromną zaletą ozonowania jest właśnie fakt, iż w ten sposób możemy odkażać takie powierzchnie, których nigdy nie wyczyścilibyśmy z wykorzystaniem innych środków. Gdy porównamy ozon z najpopularniejszym środkiem dezynfekującym, czyli chlorem, to okaże się, że ozon posiada 50-krotnie skuteczniejsze właściwości odkażające. Ponadto, efekty działania ozonowania są 3000 razy szybciej widoczne. Jeśli ktoś dalej zastanawia się nad zastosowaniem ozonowania, nie powinien mieć już dalej jakichkolwiek wątpliwości. Ozonowanie to metoda niezwykle skuteczna, w którą z całą pewnością warto zainwestować.

Szkodliwość ozonu dla ludzi 

Obecnie pojawia się naprawdę sporo pytań na temat ozonu. Dużo z nich dotyczy tego, czy korzystanie z ozonowania rzeczywiście jest w pełni bezpieczne. Jak zatem wygląda kwestia szkodliwości ozonu? Warto wiedzieć, że ozon jest szkodliwy dla człowieka tylko w wysokim stężeniu oraz wtedy, gdy wdychamy go przez długi okres czasu. Z powyższego względu w trakcie przeprowadzania ozonowania w danym pomieszczeniu nie powinny przebywać żadne osoby postronne. Z kolei pracownicy odpowiadający za realizację ozonowania powinni koniecznie stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o noszeniu specjalnych masek ochronnych.
Agencja Bezpieczeństwa Pracy i Zdrowia dokładnie określiła, jaka jest maksymalna akceptowana wartość stężenia ozonu. Jest to wartość, która oznacza maksymalne stężenie ozonu, na jakie może być wystawiony w pełni zdrowy człowiek w określonym czasie. Ile wynosi wartość maksymalna dla ozonu? Jest ona równa 0,06 PPM. PPM oznacza Pars Per Milion. Jest to wynik dla 8 godzin na dzień, 5 dni w tygodniu. Z kolei przy pobycie wynoszącym maksymalnie 15 minut stężenie wynosi 0,3 PPM. 

 

Ile trwa ozonowanie? 

Ile powinien trwać zabieg ozonowania? To kolejne z pytań, które zadają sobie osoby zainteresowane realizacją takiego zabiegu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czas trwania ozonowania uzależniony od wielu czynników. Czas ten wyznacza się każdorazowo za pośrednictwem wywiadu przeprowadzonego przez pracowników firmy oferującej takie usługi z zainteresowanym klientem.

Fachowcy zatrudniani przez taką firmę z pewnością będą potrafili prawidłowo oszacować czas, który będzie niezbędny na wykonanie wszystkich prac związanych z oczyszczeniem mieszkania lub samochodu z różnych zanieczyszczeń. Należy pamiętać o tym, że ozonowanie nigdy nie powinno być prowadzone zbyt krótko. W takim przypadku cały problem zostałby stłumiony, a nie całkowicie usunięty. Przez zbyt krótki czas ozon po prostu nie dotarłby do wszystkich kątów i zakamarków, dlatego nieczystości w dalszym ciągu byłyby sporym problemem w naszym mieszkaniu. 

Similar Posts