Usługi

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej? Pranie pościeli hotelowej to temat, który ze względów estetycznych i higienicznych interesuje gości, ale przede wszystkim hotelarzy. Ci drudzy rozważają go również ze względów ekonomicznych. Hotel – wielu z nas kojarzy się z pachnącą i świeżą pościelą, w którą z przyjemnością zatapiamy się przed zaśnięciem. 

Czysta pościel hotelowa

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?
Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Czystość to podstawa każdego hotelu, który dba o swoich gości. Tym bardziej, że w obecnych czasach niezadowolony klient może szybko wyrazić swoją negatywną opinię i nadszarpnąć wizerunek firmy. Aby hotel mógł zapewnić swoim gościom zawsze świeżą pościel, musi mieć stały dostęp do pralni dla hoteli. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest dobra organizacja pracy hotelu. Domowe pranie wykonujemy kilka razy w tygodniu. Liczne rodziny piorą nawet codziennie. Tymczasem hotele, które przyjmują dziennie około stu gości, generują nawet 700 kilogramów prania. To ogromna liczba, która wymaga dużego wysiłku. Ponadto zakłada się, że dwie osoby, które odwiedzają hotel, zużywają w czasie swojego pobytu kilka rodzajów tekstyliów. Po pierwsze pościel, a po drugie ręczniki kąpielowe, ręczniki do rąk, a także matę łazienkową. Okazuje się, że takie pranie może ważyć nawet około 8 kilogramów. Ilość prania i jego koszty uzależnione są zatem od standardów przyjętych w danym obiekcie, a także długości pobytu gości. 

Pralnie zewnętrzne i własne

Hotele mogą korzystać zarówno z pralni zewnętrznych, którym zlecają pranie tekstyliów, jak i korzystać z własnych. W tym celu budują specjalne pomieszczenia z odpowiednim wyposażeniem i zatrudniają obsługę. Każde z tych rozwiązań ma swoja zalety, jak i wady. Wiąże się również z innymi kosztami.

Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej pralni?

Zapotrzebowanie hoteli na czystą pościel jest ogromne, dlatego niewiele obiektów radzi sobie z tym samodzielnie. Stworzenie własnej pralni związane jest z licznymi wyzwaniami. Niezbędne jest pomieszczenie o stosownym metrażu, podłączenie mediów i ścieków, a także specjalistyczne urządzenia. Konieczny jest również zakup odpowiednich środków piorących i szereg innych czynności. Wszystkie związane są z poważnymi wydatkami i sporym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym. W związku z tym wiele obiektów hotelowych podejmuje współpracę z zewnętrzną pralnią przemysłową Takie placówki dysponują wspomnianym sprzętem, jak i środkami piorącymi, a także wykwalifikowaną obsługą. Kolejną zaletą może być forma współpracy. Większość pralni przemysłowych zajmuje się odbieraniem brudnych tekstyliów, a następnie ich praniem i suszeniem. Do hotelu dostarcza świeże i pachnące pranie, które ponownie nadaje się do użytku. Korzystanie z usług pralni przemysłowych zmniejsza również ryzyko rozwoju pleśni i bakterii w materiałach. Dlaczego? Tekstylia nie są długo przechowywane, tylko od razu po dostarczeniu przez pralnię trafiają do ponownego obiegu.

Korzystając z pralni przemysłowej, hotel oszczędza też na kosztach stałych. Wybierając firmę zewnętrzną, która zajmuje się praniem, po pierwsze obiekt oszczędza na zatrudnieniu pracowników odpowiedzialnych za obsługę własnej pralni. Po drugie oszczędza na zużytych mediach oraz chemikaliach. Finansowe korzyści są jednym z najważniejszych aspektów, które decydują o wyborze formy prania. Pewną wątpliwością może być jakość realizacji, jednak decydując się na współpracę z renomowaną marką, można nie obawiać się błędów.

Jak wygląda cykl czyszczenia tekstyliów?

Standardowy cykl, któremu poddawane są tekstylia, przebiega według określonego schematu działania. Pierwszym jest oczywiście odbiór brudnego prania z hotelu. Drugim pranie chemiczne, suszenie oraz maglowanie. Po tym następuje sprawdzenie stanu tekstyliów w celu naprawy ewentualnych uszkodzeń. Ostatnim etapem jest dostarczenie tekstyliów do hotelu. Każdy etap obarczony jest potencjalnym ryzykiem błędów. Mogą one być spowodowane jakością tekstyliów, ale także brakiem staranności pracowników pralni. Poważnym problemem są pomyłki w dostarczaniu pościeli. Do hoteli trafiają tekstylia  z innych obiektów, jeśli pralnia obsługuje kilka firm. Czasami poszewki i prześcieradła giną bezpowrotnie. Wtedy pralnie zobowiązane są wypłacić odpowiednią rekompensatę. Aby uniknąć takich pomyłek i późniejszego dochodzenia swoich praw, najlepiej znaczyć tekstylia. W tym celu idealnie sprawdzają się metki, nadruki czy haftki, których wykonanie można komuś zlecić lub wykonać samodzielnie. Dzięki temu prostemu zabiegowi pranie pościeli hotelowej w obiektach zewnętrznych będzie bardziej bezpieczne.

Pranie pościeli hotelowej – ile to kosztuje?

Wiele zależy od umowy obowiązującej między pralnią a hotelem. Większe i regularne zamówienie wpływa na obniżenie cen lub uzyskanie atrakcyjnych rabatów. Cena podawana jest najczęściej w odniesieniu do 1 kilograma prania. Może być różna w zależności od wielkości miasta. Najczęściej oscyluje wokół 10 złotych netto za kilogram prania. Decyzja o tym, która opcja jest bardziej korzystna, pozostaje w rękach hoteli po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet.

Similar Posts