Usługi

Ile godzin może pracować ochroniarz?

Ile godzin może pracować ochroniarz?

Godziny pracy ochroniarza należą do tak zwanych atypowych. Ochroniarze bowiem rzadko pracują 8 godzin dziennie, przykładowo od 6 do 14. Oczywiście takie przypadki również się zdarzają, jednak w praktyce ochroniarz pracuje nieco dłużej. Może zdarzyć się również nienormowany czas pracy, gdy ochroniarz pracuje przy różnego typu eventach. Ile właściwie godzin może pracować ochroniarz i od czego one zależą? Odpowiadamy.

Ważny jest rodzaj zatrudnienia

W kontekście każdej pracy najważniejsze jest, na jakiej podstawie ją świadczymy. Otóż najczęściej spotykanymi formami zatrudnienia są: umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Oczywiście to, jaką umowę otrzymamy, zależy w głównej mierze od charakteru pracy. Umowy te zasadniczo różnią się między sobą. Umowa o pracę regulowana jest Kodeksem Pracy, natomiast umowa zlecenie i umowa o dzieło – Kodeksem Cywilnym. Największe obwarowania spotykamy mając do czynienia z umową o pracę. Każdorazowo umowa tego typu określa wymiar czasu pracy. Może być to pełny etat, pół etatu czy nawet 1/4 etatu. Pełny etat wynosi obecnie 40 godzin tygodni i tyle, co do zasady, powinien pracować ochroniarz zatrudniony na pełny etat. Każda dodatkowa godzina pracy powinna być rozliczana w ramach nadgodzin. Pracodawcy wolą ich jednak unikać, ponieważ pracownik wykonujący pracę w nadgodzinach musi otrzymać wyższe wynagrodzenie. Tymczasem ani umowa zlecenie ani umowa o dzieło nie określa, jaki jest wymiar czasu pracy. Zasada swobody kształtowania umów jasno określa, że strony mogą umówić się na dowolną ilość godzin, w czasie których ochroniarz będzie świadczył pracę. W praktyce więc może on pracować nawet po 12,15 godzin dziennie. Oczywiście czas pracy ochroniarza powinien mieścić się w pewnych normach społecznych. Nie można nakazać nikomu pracy niemalże bez przerwy. Ochroniarze najczęściej zatrudniani są na podstawie umów cywilnoprawnych, właśnie ze względu na nienormowany czas pracy. Jest ich więc łatwiej rozliczyć, a co więcej nie muszą otrzymywać dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ile pracuje ochroniarz?

Czas pracy ochroniarza https://agencjaochrony.waw.pl/ uzależniony jest od tego, w jakim miejscu jest on zatrudniony. Ochrona fizyczna obiektów trwa zazwyczaj od 8 do 12 godzin podczas jednej zmiany. Należy jednak dodać, że zazwyczaj ochrona ta jest całodobowa. Oznacza to, że ochroniarze po prostu zamieniają się zmianami. Tymczasem ochrona imprez masowych  trwa zwykle od momentu rozpoczęcia przygotowań aż do zakończenia imprezy. Jeżeli przygotowania trwają wyjątkowo długo, ochroniarz pracuje około 8-12 godzin po czym zostaje zmieniony. Następnie po określonym czasie znowu wraca do świadczenia obowiązków. Należy nadmienić, że profesjonalni ochroniarze zazwyczaj pracują krócej, to znaczy w okolicach 6-8 godzin dziennie. Chodzi bowiem o to, aby zawsze byli w stanie zachować trzeźwość umysłu i zareagować odpowiednio szybko w niebezpiecznej sytuacji. Ochrona osobista vip  trwa zaś w czasie, w jakim klient sobie tego życzy. Tutaj jednak ochroniarz również nie może świadczyć pracy zbyt długo, gdyż po pewnym czasie jego umysł traci czujność. Zwykle ochroniarz może pracować około 5-8 godzin, nie więcej. Prawdą jest, że najdłużej pracują ochroniarze niewykwalifikowani, którzy nie mają większych uprawnień. Tymczasem nieco krócej pracują ochroniarze profesjonalni – oni zawsze muszą zachować czujność i świeży umysł. Ile mniej więcej godzin ochroniarz pracuje w miesiącu? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Najczęściej ochroniarze zatrudnieni na umowę o pracę pracują tyle, ile wynosi ich wymiar czasu pracy. Tymczasem ochroniarze zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych pracują nawet po 180-200 godzin miesięcznie. Skąd ta liczba? Chodzi tutaj o możliwość odbywania zmian wielogodzinnych, na przykład 12. lub nawet 16. Wszystko zależy od tego, ilu ochroniarzy jest obecnie zatrudnionych w firmie oraz od typu obiektu czy wydarzenia, jaki wymaga ochrony.

Ile powinien pracować ochroniarz?

Praca ochroniarza, wbrew pozorom, nie jest łatwa. Musi on stale nadzorować to, co dzieje się dookoła. Co więcej, ochroniarz musi umieć szybko zareagować w niemal każdej stresującej i niebezpiecznej sytuacji. Eksperci twierdzą, że ochroniarze nie powinni pracować więcej, niż 6-8 godzin na dobę, w zależności od charakteru ich pracy. Tymczasem możemy spotkać się z sytuacjami, w których ochroniarze pracują nawet i całą dobę. Pozostaje pytanie, czy ochroniarz pracujący bez przerwy pracuje efektywnie? Z pewnością nie. Niemniej jednak jeżeli jest on zatrudniony na przykład na podstawie umowy zlecenia, może pracować ile tylko chce. Czas pracy ochroniarzy nie podlega bowiem specjalistycznym regulacjom, tak jak na przykład czas pracy lekarzy czy nauczycieli. Ochroniarze powinni jednak zostać uprzedzeni o tym, ile godzin miesięcznie będą wykonywać swoje obowiązki. W przypadku zatrudniania ochroniarza na umowę o pracę czas pracy powinien zostać określony w regulaminie pracy. Każdy zakład ma bowiem specyficzne potrzeby dotyczące ochrony. 

Similar Posts