Marketing i reklama Usługi

Druk cyfrowy – co to jest i jakie są jego zalety i wady?

Druk cyfrowy – co to jest i jakie są jego zalety i wady?

Druk cyfrowy – co to jest i jakie są jego zalety i wady? Drukarnie coraz częściej składają zamówienia na druk cyfrowy. W rzeczywistości taka usługa jest standardem w większości znanych drukarni. Cechą druku cyfrowego jest to, że materiały użyte do druku są dostarczane przez dane komputerowe. Umożliwia to drukowanie bezpośrednio z urządzenia, jak również poprzez oddzielny nośnik pośredni w ten sposób. To rozwiązanie ma wiele zalet, o których porozmawiamy później.

Zastosowanie druku cyfrowego

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości drukowania i istnieje wiele sposobów na wykonanie wydruków. Niektóre z nich są lepsze, inne gorsze. Wszystko jednak zależy od kontekstu i potrzeb związanych z oczekiwanym efektem wydruku. Druk cyfrowy ma również swoje zalety i wady, dlatego też jego zastosowania są różne. Druk cyfrowy wykorzystuje się głównie do produkcji różnego rodzaju publikacji o niskim nakładzie. Wynika to z faktu, że druk offsetowy jest zdecydowanie bardziej opłacalny wraz ze wzrostem nakładu. Z drugiej strony, przy mniejszym nakładzie pracy, druk cyfrowy jest z powodzeniem wykorzystywany na różnego rodzaju spotkaniach, wydarzeniach, imprezach czy przyjęciach. Najpopularniejszym rodzajem broszur informacyjnych jest druk cyfrowy. Dlatego druk cyfrowy jest wykorzystywany głównie do publikacji niskokosztowych. Służy do drukowania materiałów na różnego rodzaju spotkania – przydatne np. podczas przygotowywania broszur informacyjnych.

To nie przypadek, że coraz częściej stosuje się nowoczesny druk cyfrowy. W rzeczywistości ma wiele zalet, w tym:

  • Możliwość szybkiej realizacji zleceń druku,
  • Uzyskane wydruki są wysokiej jakości, bardzo zbliżonej do tego, co można uzyskać przy druku offsetowym,
  • Bardzo duże prędkości druku, szczególnie w porównaniu z najlepszymi drukarkami komputerowymi,
  • Brak konieczności przygotowywania specjalnych formularzy do druku,
  • Koszt druku jest niski i nie jest wymagany wydruk próbny.

Zalety nowoczesnego druku cyfrowego można wymieniać w nieskończoność. Oprócz powyższych głównych zalet warto wspomnieć, że wygoda i komfort druku cyfrowego również osiągnęły najwyższy poziom. Wówczas przy drukowaniu w tej formie nie ma potrzeby ręcznej aktualizacji obrazu do druku. Wszystko dzieje się właściwie automatycznie, więc nie ma przestojów podczas drukowania. Całe zlecenie można zrealizować sprawnie i szybko, nie tracąc czasu.

Polecamy uwadze:

Dodatkowo, ponieważ obraz można każdorazowo aktualizować, każdemu wydrukowi można nadać indywidualny numer seryjny. Z pewnością ułatwi to pracę wielu osobom, dlatego warto rozważyć wymianę starych drukarek i przejście na technologię cyfrową.

Wady druku cyfrowego

Druk cyfrowy – co to jest i jakie są jego zalety i wady?
Druk cyfrowy – co to jest i jakie są jego zalety i wady?

Wymieniając zalety, nie sposób nie wspomnieć o potencjalnych wadach druku cyfrowego. Jednak w tej chwili naprawdę trudno jest dostrzec jakiekolwiek wady. Jeśli porównasz druk cyfrowy z drukiem offsetowym, możesz je znaleźć. W tym przypadku widać, że jakość druku w druku offsetowym jest nieco lepsza. Jest to najbardziej widoczne w przypadku pełnego pokrycia. Dodatkowo warto wspomnieć o kwestiach kosztowych, które powinny się pojawić przy wykonywaniu druku cyfrowego i druku offsetowego. W tym przypadku druk cyfrowy jest bardziej ekonomiczny i wymaga mniejszej liczby nakładów. Jeśli jednak nakład tego samego druku jest nieco większy niż kilkaset, to druk offsetowy jest w tym przypadku po prostu bardziej opłacalny. Podsumowując wady druku cyfrowego, należy zauważyć, że sprzęt do druku cyfrowego pracujący w technologii elektrofotograficznej jest rzadkością, a rozmiar papieru będzie większy niż B3. Niestety, nadal jest to rzadkie i niektórzy mogą czuć się z tym niekomfortowo, ale z pewnością jest to niewielki procent ludzi.

Czy warto zainwestować w druk cyfrowy?

Być może wiele osób ma teraz dylemat, czy przejść na druk cyfrowy. Jaka jest przyszłość druku w tej formie? Trzeba tu powiedzieć, że wszystko tak naprawdę zależy od kontekstu i potrzeb. Jeśli druk cyfrowy jest stosowany niskim kosztem, to zdecydowanie można rozważyć inwestycję w ten rodzaj druku. Jeśli jednak nakład jest duży, warto rozważyć druk offsetowy. Jak wszyscy wiemy, stosowanie druku offsetowego nie zawsze jest opłacalne. Druk cyfrowy może być z powodzeniem stosowany przy niewielkich ilościach wszelkiego rodzaju materiałów informacyjnych, reklamowych, handlowych czy lifestylowych. W szczególności druk cyfrowy pozwala nam z łatwością spersonalizować wszystkie nasze nadruki. Również jakość zbliżona do offsetu byłaby w tym przypadku z pewnością zadowalająca. Jeśli jednak zamierzasz drukować dużo, a jakość jest jak najwyższa, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie druk offsetowy.

Similar Posts