Transport Usługi

Wynajem samochodu

Wynajem samochodu

Chcesz wynająć samochód? Przeczytaj, co warto wiedzieć: wynajem samochodu dostawczego na kilka dni w Polsce nie jest niczym nowym, choć wciąż jest wiele osób, które nie do końca wiedzą, jak działa ten biznes. Wynajem samochodu nadal kojarzy się z luksusem, drogim i zarezerwowanym dla bogatych. Nie musi tak być. Wystarczy w pełni zrozumieć rynek i wybrać ofertę odpowiadającą Twoim możliwościom finansowym.

najtańsza wypożyczalnia samochodów szczecin
najtańsza wypożyczalnia samochodów szczecin

Skorzystanie z usługi wynajmu samochodów może pozwolić na zwiedzenie ciekawszych miejsc podczas urlopu lub znacznie obniżyć koszty podróży. Możemy pojechać w to miejsce tanim transportem zamiast własnym samochodem i wynająć samochód z wypożyczalni.

Decydując się na leasing samochodu, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak działa prawo w przypadku skradzionych, uszkodzonych lub ubezpieczonych samochodów na wynajem.

Kto może skorzystać z usługi wynajmu samochodów?

Niektórych czytelników może zdziwić fakt, że nie każdy kierowca może wynająć samochód, choć konkretne firmy będą ustalać indywidualne limity. Młodzi kierowcy, którzy dopiero co zdobyli prawo jazdy, wynajęli samochód lub wynajęli lawetę, mogą mieć spore problemy. Niekiedy leasing konkretnego modelu samochodu uzależniony jest od wieku kierowcy oraz roku wydania prawa jazdy. Na przykład niektóre firmy zastrzegają, że 19-letni kierowcy mogą wynajmować tylko samochody mini i kompaktowe, podczas gdy starsi kierowcy z licencjami ważnymi od kilku lat mogą wybrać samochody wyższej klasy i pakiety VIP.

Karty kredytowe – niezbędne przy wynajmie samochodu

Klienci, którzy chcą wynająć samochód, powinni oczywiście mieć przy sobie prawo jazdy, ale także dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport) oraz kartę kredytową. Niektóre wypożyczalnie samochodów wymagają nawet dwóch kart kredytowych w przypadku wynajmu samochodów z wyższej półki, takich jak najnowsze modele BMW.

Wypożyczalnie samochodów w Szczecinie pobierają od klienta dodatkową kaucję na karcie kredytowej, tak jak to robią hotele, a hotele zapewniają w pokojach minibary. Kaucja zależy od wybranego modelu samochodu lub polityki firmy. Kaucja zostanie zwrócona po zwrocie pojazdu. W przypadku uszkodzenia pojazdu, wypożyczalnia potrąci z kaucji niezbędne koszty naprawy.

Co klienci mogą, a czego nie?

Wynajem samochodu
Wynajem samochodu

Tak jak w przypadku każdego wynajmowanego przedmiotu, sprzęt musi zostać zwrócony właścicielowi w stanie czystym i nieuszkodzonym. Klient ponosi odpowiedzialność za zabrudzone wnętrza samochodu, przypalenia od papierosów, stłuczone lusterka czy uszkodzone wycieraczki. Wszystkie wypożyczalnie samochodów zatankują paliwo i zwrócą je klientowi przy zwrocie samochodu, a klient musi również zatankować przy zwrocie samochodu. W przypadku niespełnienia tego warunku Wynajmujący doliczy dodatkową opłatę paliwową zgodnie z taryfami, do których Klient ma dostęp. Oczywiście opłaty za parkowanie czy ewentualne mandaty obciążają konto kierowcy, a nie wypożyczalni.

W przypadku wypadku drogowego spowodowanego przez innych kierowców, najemca nie ponosi żadnych konsekwencji, a sprawca będzie negocjował z wypożyczalnią samochodów. Warto jednak pamiętać, że w takich przypadkach zawsze należy wezwać policję. Z drugiej strony, jeśli najemca spowodował wypadek lub sprawca wypadku jest nieznany, sytuacja może się znacznie pogorszyć. Dotyczy to również zdarzeń losowych związanych z pogodą. Takie przypadki wymagają konsultacji ze specjalistami, technikami iw zależności od wyników ekspertyzy klient może być zobowiązany do zapłaty za dodatkowe naprawy samochodu.

W przypadku kradzieży wypożyczalnia pobiera od klienta dodatkową opłatę na podstawie części straty (kradzież nie jest objęta ubezpieczeniem). Opłaty zależą od klasy samochodu. Jednak wszelkie nieujawnione usterki w aucie, które mają wpływ na jazdę, należy zgłosić wynajmującemu. W takim przypadku klient otrzymuje samochód zastępczy, a czasem rabat.

Cena wynajmu samochodu

Trudno określić średnią cenę wynajmu samochodu. Wszystko zależy od biznesplanu firmy, liczby klientów i ich lokalizacji. Wiadomo, że ceny wynajmu samochodów w miejscowościach turystycznych podczas festiwali są wyższe niż w rejonach mniej uczęszczanych przez turystów. Choć warto dodać, że nie zawsze jest to regułą.

Rośnie liczba i popularność firm wynajmujących samochody, co wymusza konkurencję i konkurencyjne ceny. Warto o tym pamiętać i wybrać najlepszą ofertę. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że zazwyczaj taniej jest wynająć samochód na dłuższy okres czasu niż na jeden dzień. Cena zależy również od klasy auta. Przykładowo cena Mercedesa klasy C oscyluje wokół 200 zł dziennie, Skody Citigo około 85 zł dziennie, a Forda Focusa Kombi z silnikiem diesla może kosztować 160 zł dziennie. Jeśli planujesz długą podróż, warto wcześniej zarezerwować samochód, abyśmy mogli uzyskać dużą zniżkę.

Similar Posts