Zdrowie

Witamina K dla noworodka – od kiedy podawać?

Witamina K dla noworodka - od kiedy podawać?

Witamina K2 bardzo często jest suplementowana. Nie ma się temu co dziwić, bo nie każdy potrafi dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość witaminy K. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że witamina K znajduje się w naprawdę wielu produktach spożywczych. Czasami konieczna jest jednak wspomniana już suplementacja. Wskazana jest ona nie tylko osobom dorosłym. Wit K2 bardzo często jest bowiem podawana niemowlętom. Warto mieć świadomość tego, dlaczego wit K jest tak ważna dla niemowląt i jak należy im ją podawać.

Dlaczego noworodkom koniecznie trzeba podawać witaminę K?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że noworodkom konieczne jest podawanie witaminy K. Okazuje się zaś, że podawanie noworodkom witaminy K to jedna z bardziej standardowych procedur. Dlaczego ta ważna witamina niezbędna jest noworodkom? Otóż przede wszystkim dlatego, że noworodki posiadają bowiem niezwykle niski poziom witaminy K po narodzinach. Tymczasem, bez tej ważnej witaminy w organizmie nie mogłyby zachodzić prawidłowe procesy krzepnięcia krwi. Ponadto, dzięki witaminie K możliwe jest wzmocnienie kruchych ścian naczyń krwionośnych, co jest istotne nawet u niemowlaków. Podaż dziecku witaminy K po porodzie pozwala więc uniknąć bardzo ważnych stanów chorobowych i powikłań. Szczególnie dużym niebezpieczeństwem jest dla noworodka tak zwana choroba krwotoczna. O tym, jak dużą ilość witaminy K warto podać dziecku, zawsze decyduje lekarz. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest podawanie dziecku witaminy K przez nieco dłuższy okres czasu. O tym, jak dużą dawkę witaminy K należy podawać niemowlęciu również decyduje lekarz.

Co stanowi źródło witaminy K?

Każdy powinien wiedzieć, co stanowi źródło witaminy K. Jest ona bowiem niezbędna na każdym etapie życia człowieka. Podaż witaminy K noworodkom i niemowlętom jest bardzo istotna. Nie oznacza to jednak, że później witamina K przestaje być dziecku potrzebna. Na szczęście, później można będzie dostarczać swojemu organizmowi witaminę K wraz z pożywieniem. Rodzic powinien zadbać więc o odpowiednią dietę swojej pociechy, kiedy będzie ona w stanie przyjmować już pokarmy stałe i płynne. Należy więc mieć świadomość tego, gdzie znajdują się największe ilości witaminy K. Okazuje się, że znajdziemy je przede wszystkim w warzywach. Mowa tu o naprawdę wielu gatunkach. Wysoką zawartością witaminy K wyróżniają się między innymi warzywa liściaste. Mowa tutaj o jarmużu, kapuście włoskiej czy o szpinaku. Dobrym pomysłem będzie więc zupa krem ze szpinaku, która jest wskazana nawet małym dzieciom. Warzywa liściaste to jednak nie jedyne warzywa, które należy jeść, jeżeli chcemy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy K. Brukselka, szparagi, kalafior oraz zielona papryka również stanowią skarbnicę witaminy K. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że małe dziecko może nie chcieć jeść wszystkich warzyw. Warto jednak próbować przekonać je do jedzenia niektórych gatunków warzyw.

Jaka suplementacja będzie wskazana na dalszym etapie rozwoju dziecka?

Witamina K dla noworodka - od kiedy podawać?W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości witaminy K. Wówczas rozwiązaniem jest suplementacja. Trzeba jednak mieć na uwadze to, jakie są skutki niedoboru witaminy K u dziecka. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. O niedoborze mogą świadczyć między innymi bóle oraz łamliwość kości. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że witamina K jest niezbędna dla prawidłowej mineralizacji kości. Ponadto, witamina K jest niezbędna dla odpowiedniego funkcjonowania układu krzepnięcia krwi. Jeżeli więc dziecko doświadcza krwawień z nosa, a także krwawień z układu pokarmowego, należy interweniować. U dziewczynek, które już miesiączkują mogą pojawić się obfite miesiączki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione dolegliwości mogą być symptomem wielu schorzeń. Mowa tu zarówno mniej lub bardziej poważnych chorobach. Niestety, witamina K w tabletkach może nie być wystarczająca. Dzieciom jest bowiem niezbędna również witamina D. Na szczęście, w aptekach znajdziemy witaminy K2 i D3. Nie zawsze wiemy jednak, jaki suplement należy wybrać. Wskazane będzie więc poczytanie opinii na temat poszczególnych suplementów. Nie każdy rodzic chce jednak polegać wyłącznie na opiniach innych klientów. Dobrze byłoby więc zapytać swojego pediatry o to, jaka witamina K2D3 jest polecana dziecku. Kluczowe jest także odpowiedne dawkowanie witaminy D. W przeciwnym bowiem razie mowy o efektach być niestety nie może. Warto byłoby więc przestrzegać zaleceń producenta. W przeważającej większości przypadków znajdują się one na opakowaniu konkretnego suplementu. Wskazana jest cierpliwość. Rezultatów wynikających ze stosowania suplementu nie ujrzymy od razu. Zazwyczaj będziemy mogli dostrzec je po kilku tygodniach lub miesiącach stosowania suplementacji. Jeżeli jednak efekty nie pojawiają się, być może konieczna okaże się zmiana suplementu. Decyzji o zmianie suplementu nie należy jednak podejmować samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze rozmowa z doświadczonym lekarzem pediatrą.

Similar Posts