Jak założyć własny sklep kosmetyczny? Klientów odwiedzających sklepy kosmetyczne nie brakuje – wśród nich znajdują się nie tylko kobiety, lecz coraz częściej również mężczyźni. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad założeniem własnego sklepu z kosmetykami. Stanowiłby on konkurencję dla znanych drogerii, a jednocześnie dostarczył klientom zupełnie nowe produkty w doskonałych cenach.
Stacjonarnie czy online?
Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak właściwie będziemy sprzedawać nasze produkty – stacjonarnie czy przez sklep internetowy? W pierwszym przypadku będziemy musieli znaleźć odpowiedni lokal, a także wziąć na siebie koszty związane z jego wyposażeniem. Dobrze, jeśli będzie on posiadał powierzchnię magazynową, tak aby móc zamawiać kosmetyki w większej ilości. Założenie sklepu stacjonarnego generuje stosunkowo wysokie koszty – już na starcie wydatkujemy około 20-30 tysięcy zł, w zależności od tego, jaki dokładnie asortyment wybierzemy.
Prowadzenie sklepu kosmetycznego online związane jest z nieco mniejszymi wydatkami początkowymi. Najczęściej nasz budżet wynosi wtedy około 5-10 tysięcy zł. Musimy jednak wybrać odpowiedni serwer, platformę e-commerce oraz zadbać o promocję punktu w sieci. Trudno jednoznacznie ocenić, jaka forma sprzedaży ma większą szansę na powodzenie. Sklepów kosmetycznych stacjonarnych działa coraz mniej, podczas gdy w internecie musimy pokonać sporą konkurencję. Z drugiej strony, sklepy online mają zdecydowanie większy zasięg – pozwalają pozyskiwać klientów nawet z odległych miejscowości.
Formalności, jakich trzeba dopełnić, zakładając działalność gospodarczą
Założenie sklepu kosmetycznego wiąże się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności natury urzędowej. Przede wszystkim musimy założyć działalność gospodarczą. Większość tego typu punktów działa w formie firm jednoosobowych, które założyć można przez internet. Wystarczy wypełnić formularz CEiDG, za pomocą którego jednocześnie dokonujemy zgłoszenia do urzędu skarbowego. Ważnym aspektem jest wybór formy opodatkowania.
Pamiętajmy także o dokonania zgłoszenia w ZUS. Jeśli pracujemy na etacie, będziemy musieli opłacać wyłącznie składkę zdrowotną. Natomiast w przypadku, gdy sklep będzie naszym jedynym źródłem dochodu, zapłacimy składki w pełnej wysokości. Oczywiście, po spełnieniu określonych warunków, początkowo będziemy mogli skorzystać z pewnych ulg. Na prowadzenie sklepu z kosmetykami nie potrzebne nam będą żadne zgody czy licencje. Z tego też powodu założenie działalności gospodarczej może nastąpić nawet w ciągu kilku godzin. Pamiętajmy, że jeśli nie chcemy prowadzić samodzielnie księgowości i rozliczać się z podatków we własnym zakresie, musimy jeszcze nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Zastanówmy się, czy w sklepie będziemy zatrudniać pracowników, czy też na początek będziemy pracować samodzielnie. Jest to istotne na przykład w kontekście kosztów, jakie poniesiemy oraz konieczności opłacania składek ZUS za pracowników.
Skąd wziąć kosmetyki do sklepu?
Po dopełnieniu wszelkich formalności teoretycznie możemy przejść do pracy. Niemniej jednak w pierwszej kolejności będziemy musieli zamówić kosmetyki do naszego sklepu. Z pomocą przychodzą oczywiście wyspecjalizowane hurtownie, w których znajdziemy niemal wszystko, co tylko jest nam potrzebne. Oczywiście, musimy też określić, jaki dokładnie asortyment będzie dostępny w naszym sklepie kosmetycznym. Pamiętajmy, aby zachować w tym aspekcie spójność. Klienci wybierają dziś wyłącznie produkty najwyższej jakości, i to właśnie takie powinny znaleźć się na sklepowych półkach. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z promocją naszego punktu handlowego.
Jeśli nie chcemy nawiązywać współpracy z hurtowniami kosmetycznymi, możemy zamawiać kosmetyki bezpośrednio od producentów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Wśród zalet wymieńmy przede wszystkim niższe ceny – hurtownia pobiera ostatecznie marżę, której tutaj nie musimy płacić. Możemy również pozyskać do naszego sklepu produkty, które w innych miejscach są niedostępne. Niemniej jednak nawiązanie współpracy z producentami zajmuje sporo czasu – z każdym musimy bowiem oddzielnie negocjować warunki współpracy. Nie wszyscy producenci chcą pracować z właścicielami sklepów, które jeszcze nie wyrobiły sobie renomy rynkowej. Droga do pozyskania dobrych partnerów biznesowych nie jest więc prosta, a wręcz przeciwnie. Bywa, że nawiązanie stosownych umów zajmie nam naprawdę sporo czasu.
Efektywna reklama, czyli jak pozyskać klienta?
Bez względu na to, czy prowadzimy sklep kosmetyczny stacjonarny, czy też online, musimy zadbać o odpowiednią reklamę. W przeciwnym razie nie uda nam się pozyskać klienta, a tym samym wygenerować zysku. Bardzo istotną rolę odgrywa dziś reklama internetowa, a więc stworzenie i pozycjonowanie strony www oraz prowadzenie profilu w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że działania reklamowe należy podejmować stale, nawet jeśli pozyskamy już pewnych stałych klientów do naszego sklepu.