Wnętrze

Rolety okienne – które zamontujemy samodzielnie, a które niekoniecznie?

Rolety to jeden z elementów wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu, domu czy biurze. Nie tylko pozwalają uchronić się przed promieniami słonecznymi, które są w stanie skutecznie przeszkadzać w pracy czy w codziennych obowiązkach, ale też są gwarantem prywatności w momentach, w których najbardziej jej potrzebujemy. Wybierając je powinniśmy kierować się naszym gustem (zwłaszcza pod kątem ich kolorów), ale i zdrowym rozsądkiem i tym, czy po prostu sprawdzą się w akcji i codziennym ich użytkowaniu. Jeśli chodzi o rolety okienne, montaż to kolejna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Wiele spośród nich jesteśmy w stanie zainstalować samodzielnie, ale istnieją takie ich rodzaje, których instalację radzi się przeprowadzać przy asyście profesjonalistów.

Rolety okienne, montaż których przeprowadzimy samodzielnie

Jeżeli chodzi o rolety okienne, montaż większości z nich został maksymalnie uproszczony. Jest to ich wielkim plusem, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie cieszyć się nimi niemal od razu po zakupie – bez konieczności czekania na firmę, która nam je założy. Roletami najlepszymi do samodzielnej i bezpiecznej instalacji są między innymi te:

  • wolnowiszące – jest to najbardziej popularny i najłatwiejszy w instalacji rodzaj rolet, które umiejscowione są na specjalnej rolce (wokół której nawinięta jest opuszczająca się i podnosząca tkanina). Ich instalacja sprowadza się zatem do przymocowania owej rolki w dwóch przeciwległych miejscach – można ją przykręcić lub przykleić, przy czym z uwagi na ciężkość tkaniny poleca się bardziej ten pierwszy sposób. Jest to jedyny krok, którego trzeba dokonać – cały mechanizm zawarty jest wewnątrz samej rolki i działa na tyle intuicyjnie i standardowo, że nie powinno być żadnych problemów z jego samodzielnym wykorzystaniem.
  • rzymskie – rolety rzymskie w dużej mierze przypominają te najbardziej standardowe, wolnowiszące (o których wspomnieliśmy powyżej) – również ich instalacja jest bardzo podobna. Same w sobie mogą być zainstalowane na ścianie znajdującej się tuż przy oknie, na specjalnie do tych celów przystosowanej rolce – wystarczy więc przymocować go na pożądanym miejscu i… gotowe. Sam mechanizm jest już zawarty w samej rolce – uważajmy przy tym na stronę, z której znajduje się sam system, aby odpowiadała ona naszym oczekiwaniom.
  • austriackie – ich montaż bardzo przypomina… wieszanie firanek, których imitację same te rolety stanowią; wystarczy założyć karnisz, na którym zlokalizowana jest ta roleta, dbając o odpowiednie położenie sznureczka do zwijania i… gotowe. Karnisz ten zawsze instalujemy na ścianie powyżej okna, przy czym sam system działa praktycznie bezawaryjnie – nie ma w zwyczaju nie współpracowania, dlatego też rolety tego typu są przyjazne również pod kątem stosowania przez osoby najmniej zaznajomione z montażem tego typu rzeczy.

Rolety okienne ciężkie do samodzielnego zamontowania

Naturalnie rzecz biorąc w przypadku kilku rodzajów rolet okiennych montażu powinna się podjąć firma, która zna się na rzeczy i jest w stanie wykonać to w sposób po prostu właściwy. Mowa tutaj przede wszystkim o roletach zewnętrznych, które zazwyczaj kontrolowane są za pośrednictwem systemu elektrycznego (z silnikiem, bądź też takiego sterowanego za pośrednictwem fal radiowych) – choć ich montaż nie odbiega znacząco od tego przeprowadzanego w standardowych modelach rolet, działają na bazie mechanizmów, przy których liczy się precyzja i dokładność instalacji. Nieprawidłowa, jest w stanie pozbawić nas niektórych funkcjonalności i zalet tej rolety (na przykład tych związanych z aspektem antywłamaniowym), ale też przy dłuższym stosowaniu doprowadzić do ich awarii. Rolety te są też zazwyczaj montowane na wysokości, co w połączeniu z zewnętrznym ich położeniem może być po prostu niebezpieczne do samodzielnego przeprowadzenia.

Montaż w asyście profesjonalistów polecany jest również w przypadku rolet pionowych – tak zwanych verticali, zwłaszcza na większych powierzchniach okiennych. Jako że rolety te zazwyczaj montuje się w biurach, często przy oknach o bardzo dużej powierzchni, ich samodzielna instalacja może po prostu nas przerosnąć. Są to też modele o bardzo specyficznych mechanizmach, które choć w akcji sprawdzają się wyśmienicie (między innymi umożliwiając dostosowanie rolet pod kątem ilości słońca, które chcemy wpuszczać do środka), jakikolwiek błąd przy ich instalacji może prowadzić do zaburzeń w tymże działaniu. A na takie nie możemy sobie pozwolić w firmie, w której chcemy pozbyć się wszelkich “rozpraszaczy”, w tym również i słońca.

Podsumowanie

Choć z pozoru nie ma nic trudnego i skomplikowanego w tym, jak działają rolety okienne, montaż kilku ich rodzajów może przysporzyć nam sporo problemów – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na samodzielne jego dokonanie. Właśnie dlatego warto, również na podstawie tego artykułu, określić, czy jesteśmy w stanie się go podjąć samodzielnie, czy też będziemy musieli sięgnąć po usługi firmy zajmującej się w tym w sposób profesjonalny.

Similar Posts