Szczęśliwie żyjemy w czasach, w których powoli do zapomnienia przechodzą opresyjne normy dotyczące wyglądu. Oznacza to, że mamy coraz większą swobodę by wyglądać tak, jak po prostu chcemy. Wiąże się to również z tym, że wiele osób – tak kobiet, jak i mężczyzn oraz osób wymykających się sztywnym binarnym podziałom płci – decydować się może na zabiegi estetyczne modyfikujące urodę, na przykład modelowanie ust. Jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym?
Kwas hialuronowy a usta
Aby zrozumieć jak przebiegać powinna pielęgnacja po modelowaniu ust przy pomocy kwasu hialuronowego, najpierw musimy dowiedzieć się na czym w ogóle polega taki zabieg. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, kwas może zostać wprowadzony do ust za pomocą kilku różnych technik. Jednym z popularniejszych metod w medycynie estetycznej w m-estetica.pl jest aplikowanie kwasu do ust za pomocą bardzo cienkiej igły. Umożliwia ona wykonywanie niezwykle precyzyjnych zabiegów, jak na przykład tych, których celem jest uzyskanie większej symetrii warg i obrysu ust. Innym sposobem jest kaniula – tępo zakończona rurka, przypominająca wenflon. Podawanie kwasu hialuronowego w ten sposób jest mniej bolesne, ale i nie pozwala na tak dużą precyzję jak igła. Oznacza to, że kaniuli używać będziemy przede wszystkim wtedy, gdy kształt ust w zupełności nam odpowiada, ale chcemy dodać im objętości.
Jak kwas wprowadzony jest do ust?
Istnieją również różne sposoby na wprowadzanie kwasu do tkanki ust – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na igłę, czy kaniulę. Metody wprowadzania kwasu do ust to:
- Sposób liniowy,
- Sposób punktowy,
- Sposób oparty na mikrodepozytach.
Możliwe jest także łączenie powyższych sposobów. Jaki jest najlepszy/ zależy to od naturalnego kształtu naszych ust oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Optymalnie będzie, jeśli zaufamy specjaliście w wyborze najlepszego sposobu na przeprowadzenie zabiegu.
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Choć wstrzykiwanie płynnej substancji w usta budzić może uzasadniony niepokój, to zauważyć musimy, że kwas hialuronowy to coś, co nasz organizm doskonale zna. Jest to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym ciele. Wykorzystywany jest nie tylko w medycynie estetycznej. W ortopedii używamy go do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów, w okulistyce do produkcji kropli do oczu, a w proktologii do nawilżania błon śluzowych. Nie ma więc obaw o to, że legalne, dopuszczone do obrotu produkty będące kwasem hialuronowym będą stanowiły zagrożenie dla naszego zdrowia. A co dzieje się z wystrzykniętym w skórę kwasem? Jest on po prostu stopniowo metabolizowany przez nasz organizm. To właśnie dlatego między 6 a 12 miesiącem po zabiegu obserwować będziemy powrót naszych ust do ich naturalnego kształtu.
Jak przygotować się do zabiegu?
To ważne, by pamiętać, że pielęgnację ust po kwasie zaczynamy tak naprawdę jeszcze przed zabiegiem. To właśnie odpowiednia pielęgnacja skóry przed wizytą w klinice medycyny estetycznej jest największą gwarancją sprawnego przebiegu zabiegu oraz szybkiego powrotu do zdrowia. Na dwadzieścia cztery godziny przed zabiegiem musimy zrezygnować z używek – a więc powstrzymać się od spożywania tytoniu oraz alkoholu. Skóra musi być czysta i nienaruszona, tymczasowo wstrzymać się więc należy także od nakładania makijażu, a także korzystania z z sauny i solarium. Niewskazane jest również zażywanie leków przeciwzapalnych oraz aspiryny.
Jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym?
Zupełnie inaczej rzecz ma się już po zabiegu. Polega on wszak na naruszeniu tkanek przy pomocy igły lub kaniuli, a więc już po zabiegu należy przyjmować leki przeciwzapalne. Ich rodzaj i dawkowanie musimy skonsultować z osobą wykonującą zabieg. Zadaniem takich leków jest zmniejszenie obrzęku, który nieuchronnie pojawi się na ustach oraz wokół nich. Wspomagająco możemy włączyć do pielęgnacji również maść z arniki. Miejsca, w których wstrzyknięty został kwas należy utrzymywać w czystości.
Dobrze będzie, jeśli powstrzymamy się od ich dotykania, poza delikatnymi masażami mającymi na celu przyspieszenie gojenia i równomiernego rozprowadzenia kwasu w ustach. Taki masaż możemy wykonywać czystymi palcami lub przy pomocy bardzo miękkiej szczoteczki do zębów. W każdym wypadku należy robić to bardzo delikatnie. Kilka najbliższych dni po wykonaniu zabiegu to także czas, w którym powstrzymać się musimy od wizyt w miejscach, gdzie nasze usta będą narażone na gwałtowne zmiany wilgotności i temperatury otoczenia. Chodzi więc przede wszystkim o sauny, baseny, solaria. Niewskazane są również w tym czasie żadne zabiegi z użyciem laserów, które miałyby być wykonywane wokół ust.
Jak dbać o wygojone usta?
Warto zaznaczyć, że również o już zagojone usta należy odpowiednio dbać. Przede wszystkim ważne jest ich odpowiednie niezwilżanie. Robimy to przede wszystkim od wnętrza organizmu – a więc poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody. Nie powinno być to mniej niż 2 litry na dobę. Jednak nawilżanie od zewnątrz jest równie ważne. Musimy pamiętać o tym, by chronić delikatną skórę ust przed wysuszaniem oraz gorącym i zimnym powietrzem. Stosować możemy specjalne pomadki i preparaty ochronne. Aby usta dłużej prezentowały się ładnie wato pamiętać również o regularnych masażach i peelingach. Mają one za zadanie złuszczanie martwego naskórka i poprawianie krążenia krwi na ustach i wokół nich.