Usługi

Godna starość. Czy dom dla seniorów to dobre rozwiązanie ?

Jeśli masz około 40 lub 50 lat jest wielce prawdopodobne, że Twoi rodzice to już osoby w bardzo dojrzałym wieku. Coraz częściej wymagają Twojej opieki i pomocy. Niestety, codzienna liczba zadań w życiu prywatnym i zawodowym nie pozwala Ci zaopiekować się nimi tak jakbyś tego pragnął. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług firm i instytucji, które specjalizują się w opiece nad seniorami.

Dlaczego tak trudno zdecydować się na oddanie rodziców do domu opieki ?

Domy spokojnej starości dla seniora to określenie, które budzi w wielu osobach mieszane uczucia. Dla jednych to miejsca, które kojarzą się z nieodpowiednią opieką nad starszymi pensjonariuszami, dla innych to placówki, gdzie seniorzy mogą godnie żyć na własnych warunkach. Oczywiście każda ze stron ma argumenty na poparcie swoich tez i czasami trudno się z nimi spierać http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-spolecznej-zachodniopomorskie. Nie zmienia to faktu, że w naszym kraju przybywa osób, które będą potrzebowały całodobowej opieki i dom dla seniorów może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Kiedyś oddanie rodziców czy dziadków do domu spokojnej starości było bardzo źle postrzegane oraz wiązało się z dużą krytyką środowiska. Na szczęście dzisiaj coraz więcej osób patrzy na to zupełnie inaczej. Duża w tym zasługa domów opieki, które są prowadzone w profesjonalny sposób.

Czy rodzina wielopokoleniowa zapewni dobrą opiekę schorowanej babci ?

Przez całe wieki w naszej kulturze zakorzeniony był zwyczaj opiekowania się schorowanymi rodzicami na starość. Jednak, w dzisiejszych czasach, model rodziny wielopokoleniowej troszczącej się o wszystkich jej członków nie wytrzymuje próby czasu. Większość dorosłych pracuje całe dnie i brakuje im czasu oraz sił nie tylko dla rodziny, ale także dla starzejących się rodziców. W takim przypadku dobrze wybrany dom dla seniorów to najbardziej optymalne rozwiązanie dla wszystkich stron. Decyzja o oddaniu dziadków czy rodziców to tego rodzaju placówki, to często bardzo dramatyczna i stresująca sytuacja dla każdej ze stron. Dlatego warto odpowiednio wcześniej się do tego przygotować. Poniżej kilka wskazówek czym należy się kierować przed podjęciem decyzji.

Dom dla seniorów – państwowy czy prywatny ?

Na rynku są dwa rodzaje domów opieki dla seniorów. Państwowe i prywatne. Te pierwsze nazywane Domami Pomocy Społecznej, są najczęściej prowadzone przez samorządy i organizacje pozarządowe. Niestety, na miejsce w państwowym DPS czeka się co najmniej kilka miesięcy i są one przeznaczone dla osób całkowicie niesamodzielnych, które wymagają całodobowej opieki. Dodatkowo, aby dostać się do tego rodzaju placówki, trzeba przejść bardzo skrupulatny wywiad przeprowadzany przez pracowników pomocy społecznej. Drugim rodzajem placówek opiekuńczych są prywatne domy opieki. W większości przypadków proponują one wyższe standardy w porównaniu do państwowych placówek. Jednak oznacza to również odpowiednio wyższe koszty pobytu. Ceny najczęściej rozpoczynają się od 2-3 tysięcy złotych za miesiąc pobytu. Prywatny dom dla seniorów to często nieduży ośrodek, w którym seniorzy mogą liczyć na troskliwą opiekę i wiele udogodnień. Podstawą jest oczywiście całodobowa opieka lekarska oraz pielęgniarska. Dodatkowo w pakietach pobytowych są również zajęcia z rehabilitantami czy psychologami. Zakres proponowanych usług jest najczęściej uzależniony od ceny pakietu, na który zdecydował się pacjent i jego rodzina.

Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla najbliższych ?

Oddanie bliskiej nam osoby do domu opieki to często bardzo dramatyczna sytuacja, która powoduje silne poczucie winy. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie stałego kontaktu z personelem i możliwość regularnych odwiedzin w placówce https://www.wiejskieklimaty.net/o-nas/polozenie/. Częsty kontakt z rodzicem czy dziadkiem pozostawionym w ośrodku oraz pełna informacja o jego stanie zdrowia uspokoi nasze nerwy i usunie niepotrzebne wyrzuty sumienia. Warto również wcześniej pojechać do upatrzonej placówki, zobaczyć w jakich warunkach przebywają mieszkańcy oraz porozmawiać z personelem i obecnymi pensjonariuszami. Podczas wizyty należy dokładnie omówić wszystkie warunki umowy dotyczące opieki lekarskiej, pielęgniarskiej czy terapeutycznej. W przypadku seniorów ze schorzeniami układu pokarmowego, należy sprawdzić czy dom opieki jest w stanie zapewnić odpowiednią dietę i dostosować ją do stanu pacjenta. Dokonując wyboru placówki należy również zwrócić uwagę na stopień przystosowania budynku do potrzeb osób starszych. Każdy dom dla seniorów powinien spełniać określone wymagania architektoniczne (brak stromych schodów, dostęp do windy, udogodnienia w łazienkach). Dla niektórych seniorów bardzo ważną sprawą jest możliwość zabrania ze sobą do ośrodka np.: ulubionego fotela. Warto się upewnić, że dana placówka jest otwarta na tego rodzaju sytuacje. Dobrym pomysłem będzie również zapoznanie się z opiniami w internecie na temat wybranego przez nas ośrodka i porozmawianie z osobami, które wybrały to miejsce dla swoich bliskich. W przypadku dodatkowych pytań warto skonfrontować je z dyrekcją placówki. Bliższe poznanie miejsca, gdzie chcemy zostawić naszego seniora ułatwi nam dokonanie właściwego wyboru i zmniejszy stres towarzyszący tej bardzo trudnej decyzji.

 

 

Similar Posts