Uroda Zdrowie

Co robi ortodonta na drugiej wizycie

Co robi ortodonta na drugiej wizycie

Co robi ortodonta na drugiej wizycie – leczenie ortodontyczne stało się ostatnio bardzo popularne. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu, przy jednoczesnej znacznej poprawie komfortu życia. Okazuje się, że wada zgryzu może poważnie wpłynąć na to, jak się czujemy, na przykład może powodować bóle głowy.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Wady zgryzu to coraz powszechniejszy problem, nawet u dzieci. Przyczyny należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych, ale także w niezdrowym trybie życia, takim jak np. długotrwałe karmienie piersią. Gdy zauważymy u siebie wadę zgryzu lub zauważymy takie objawy u dziecka, najlepiej jak najszybciej udać się do ortodonty. Okazuje się, że wada zgryzu to jednostka chorobowa, która nie tylko niekorzystnie wpływa na estetykę uśmiechu. W rzeczywistości wada zgryzu wiąże się z innymi objawami, które mogą negatywnie wpływać na komfort życia, takimi jak częste bóle głowy, niedokładne przeżuwanie pokarmu, powodujące problemy trawienne i wiele innych niepożądanych objawów. Kiedy zobaczysz swojego ortodontę, najpierw wizualnie oceni, czy krzywy zgryz jest uleczalny. Jeśli zęby są tylko lekko krzywe, leczenie ortodontyczne może nie być potrzebne.

Kolejnym najczęściej zalecanym przez ortodontów krokiem jest wykonanie zdjęcia głowy w kształcie czworoboku, na podstawie którego ortodonta może określić, jak ustawione są zęby i jak je przestawić, aby zapewnić prawidłowy zgryz. Czasami na pierwszej wizycie lekarz zleci tzw. wycisk szczęki, z którego lekarz może wykonać odlew gipsowy, który pozwoli mu na wykonanie odpowiednich aparatów ortodontycznych. Niejednokrotnie jeszcze przed założeniem aparatu ortodonta zleca wyleczenie wszystkich zębów i wymianę wszystkich starych wypełnień. Jest to konieczne, ponieważ leczenie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest utrudnione.

Jak przebiega drugie leczenie ortodontyczne?

Diagnozę zleca się na pierwszej wizycie u ortodonty, co pozwala mu w pełni przygotować się do drugiej wizyty przy przedstawieniu pacjentowi konkretnego planu i kosztów leczenia. Koszty mogą się znacznie różnić w zależności od zgryzu pacjenta i tego, czy założony jest zwykły aparat ortodontyczny i czy należy naruszyć górną szczękę, czy też odbudować dolną szczękę. Należy również pamiętać, że koszty leczenia powinny obejmować również koszt leczenia zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego i usunięciem aparatu częściowego.

Co robi ortodonta na drugiej wizycie
Co robi ortodonta na drugiej wizycie

Niejednokrotnie okazuje się, że konieczne jest usunięcie zęba, aby zrobić miejsce potrzebne do przesunięcia pozostałego zęba. Obecnie ortodonci starają się usunąć jak najmniej zębów, zwłaszcza jeśli ząb jest w dobrym stanie. Druga wizyta jest również ważna dla dzieci, którym często zaleca się noszenie tzw. aparatów zdejmowanych. Są to urządzenia noszone w nocy i przez część dnia, które pacjenci mogą swobodnie zdejmować. Podczas drugiej wizyty ortodonta pokazał małemu pacjentowi jak zakładać nakładki, jak o nie dbać i jak je przechowywać. W przypadku pacjentów, którzy potrzebują aparatu stałego, termin jego założenia ustalany jest zwykle na drugiej wizycie, a ortodonta i dentysta podpowiadają pacjentowi, które aparaty należy leczyć, a które usunąć.

Również podczas tej wizyty możesz wspólnie z ortodontą ustalić, jaki rodzaj aparatu stałego Cię interesuje. Obecnie dostępne są również aparaty stałe, jednak są one mniej widoczne – posiadają zamki białe lub przezroczyste. Z drugiej strony tego typu aparaty są oczywiście droższe, ale komfort ich noszenia jest znacznie wyższy. Jak widać, z punktu widzenia pacjenta druga wizyta u ortodonty jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie podczas tej wizyty ustalane są wszystkie szczegóły leczenia. Co więcej, to właśnie podczas tej wizyty możesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować Twoje leczenie.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego jest bardzo różny. Wpływa na to głównie rodzaj wady zgryzu danego pacjenta, a także jego wiek. Bardzo ważną rolę w skróceniu czasu leczenia odgrywa podejście pacjenta. Jeśli nie dba o odpowiednią higienę jamy ustnej, może to skutkować koniecznością zdejmowania aparatu w celu leczenia zębów, co oczywiście znacznie wydłuża czas leczenia. Na ogół jednak aparaty stałe nosi się od roku do trzech lat, a aparaty ruchome – około trzech lat. Istotne jest również podejście pacjenta po zdjęciu aparatu. Pacjent otrzymuje wówczas tzw. aparat retencyjny, którego zadaniem jest utrwalenie efektu leczenia ortodontycznego. Jeśli pacjent nie potraktuje tej fazy leczenia poważnie, zgryz może powrócić do stanu sprzed założenia aparatu. Dlatego to pacjent ma największy wpływ na przebieg i wynik leczenia ortodontycznego.

Similar Posts