Uroda Zdrowie

Bolący odcisk na małym palcu

Bolący odcisk na małym palcu

Bolący odcisk na małym palcu to prawdziwa zmora, co gorsza może pojawić się nawet wtedy, gdy nasza pielęgnacja stóp jest prawidłowa. Jak się z nim uporać i kiedy potrzebny jest do tego specjalista podolog?

Jakie są przyczyny powstawania odcisków na małym palcu?

Odcisk na małym palcu u stopy to coś, co może przydarzyć się absolutnie każdemu z nas. Choć to prawda, że często ryzyko występowania takich niedogodności zwiększa się wraz z nieprawidłową pielęgnacją i dbaniem o nasze stopy, czyli zaniedbywaniem higieny lub noszeniem ciasnego albo niewygodnego obuwia. Jednak podolodzy ostrzegają, że nawet na najbardziej zadbanych i dobrze zaopiekowanych stopach mogą pojawić się odciski na małym palcu, czyli tak zwane nagniotki. Dzieje się tak dlatego, że nasze stopy ciągle pracują i rzadko mają okazję odpocząć przy tempie życia, jakim dziś żyjemy. Chodząc nieprzerwanie wywieramy nacisk na stopy, a obuwie i skarpety lub rajstopy dodatkowo podrażniają skórę.

Jak wygląda odcisk na małym palcu?

Odciski na małym palcu mogą być twarde lub miękkie. Te twarde zazwyczaj tworzą się na zewnętrznej części palca, natomiast między palcami częściej dokuczają nam odciski miękkie. Odciski przyjmują zazwyczaj formę bolesnego, dokuczliwego guzka lub narośli. Rzadko przekraczają rozmiar 3 centymetrów. Mogą być zgrubiałe lub cienkie i nabiegłe ropą, a wokół nich zazwyczaj tworzy się martwa skóra o żółtawym zabarwieniu.

Czy odciski na małym palcu są niebezpieczne dla zdrowia i jak je leczyć?

Wszystkie zmiany skórne na stopach potrafią zaniepokoić, ale na szczęście w przypadku nagniotków sprawa zazwyczaj nie jest poważna. W dodatku leczenie zmian skórnych na stopach jest zwykle bardzo proste, a w razie problemów pomocą służyć nam będzie pobliska poradnia podologiczna. Diagnostyka podologiczna w takim wypadku polega na dokładnym obejrzeniu stopy dobraniu odpowiedniego leczenia i zastosowaniu się do zaleceń, które wyda podolog w kwestii pielęgnacji stóp.

Domowe sposoby zapobiegania i leczenia nagniotków są proste. Po pierwsze, należy zawsze nosić wygodne obuwie. Nie może być ciasne, ocierać skóry, najlepiej by były to buty z tak zwanego oddychającego tworzywa. Po drugie pamiętajmy by dawać stopom odpocząć. Warto kiedy to tylko możliwe chodzić na boso, lub w czasie odpoczynku dać odpocząć również stopom, ściągając z nich buty i skarpety.

Bolący odcisk na małym palcuO skórę na stopach można też dbać regularnie je namaczając oraz ścierając martwy naskórek pumeksem. W miejscu gdzie często tworzy się nagniotek możemy zastosować specjalistyczne nakładki, które pomagają je leczyć i ich unikać. Mają one kształt pierścienia, są wykonane z pianki i ich zadaniem jest zmniejszenie nacisku na skórę na stopie. Jeśli zaistnieje konieczność zabezpieczenia pęcherza plastrem, absolutnie nie powinniśmy sięgać po te nasączone lekami, ponieważ mogłyby dodatkowo podrażnić już i tak zranioną skórę, a być może nawet doprowadzić do poważnej infekcji. Wśród ludowych sposobów na radzenie sobie z nagniotkami spotkać można poradę, by w miejscu ich występowania przełożyć palce niewielkim kawałkiem naturalnej, najlepiej owczej, wełny. Jeśli to wszystko nie pomoże – gabinety podologiczne oferują takie usługi jak usuwanie usuwanie odcisków.

Kiedy z odciskiem na małym palcu udać się do specjalisty?

Jeśli odciski mimo zmiany sposobu dbania o stopy, wymiany obuwia, częstego wietrzenia skóry i kąpieli nie znikają, powinniśmy znaleźć osobę w naszej okolicy, która oferuje profesjonalne usługi podologiczne. Klinika podologii znajduje się w każdym większym mieście, ale nawet w małych miasteczkach można często spotkać gabinet podologiczny.

Kiedy udamy się do podologa wizyta zacznie się od obejrzenia stopy. Jako że nagniotki są zazwyczaj doskonale widoczne i niezwykle łatwe do zlokalizowania diagnoza prawdopodobnie zostanie postawiona bardzo szybko. Następnie, jeśli zostanie stwierdzona taka konieczność, lekarz za pomocą skalpela, lasera lub innego dopasowanego do rodzaju narośli narzędzia usunie martwą, zrogowaciałą skórę. Zwykle narasta ona wokół odcisku i utrudnia leczenie i gojenie rany. Jej usunięcie jest więc pierwszym, podstawowym krokiem, który umożliwia dalsze efektywne leczenie.

Następnie właściwy nagniotek jest usuwany, zazwyczaj przy pomocy lasera. Miejsce następnie zostanie zabezpieczone, a my otrzymamy wykaz porad dotyczących tego jak uniknąć powstawania odcisków w przyszłości. Niestety jest to problem, który lubi powracać i jeśli nagniotki pojawiły się raz, to jest duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na naszych stopach znowu.

Zobacz również:

 

Co zrobić, by odciski na małym palcu nie powracały?

Aby uniknąć nawracania tej nieprzyjemnej dolegliwości należy przede wszystkim stosować się ściśle do zaleceń podologa. Poza tym pomocne mogą być wszelkie zabiegi skoncentrowane na regularnym zmiękczaniu skóry na stopach i między palcami, oraz usuwanie martwego naskórka. W przeciwnym wypadku może znów dojść do jego rogowacenia, co prowadzić będzie do kolejnych otarć i powstawania bolesnych odcisków. Pomóc mogą regularne kąpiele, namaczania i smarowanie stóp specjalnymi maściami, na przykład z wyciągiem z nagietka.

Similar Posts